KISZÁLLNI A MÓKUSKERÉKBŐL
A neurolingvisztikus programozásnak nevezett, a terápiában és a coachingban is előszeretettel használt eljárásmódot az 1970-es években fejlesztette ki Kaliforniában John Grinder nyelvész és Richard Bandler pszichológus. Hivatalos definíciója szerint az NLP a gondolkodást, a nyelvhasználatot és a viselkedést tanulmányozza - módszertana a kiválóság struktúráját igyekszik megfejteni, reprodukálhatóvá tenni mind az egyes ember, mind pedig az üzleti élet számára. A metodika a modern pszichológia és kommunikációkutatás gyakorlatorientált alkalmazása, amely elősegíti a hatékony kommunikációt, valamint a célirányos gondolkodást és cselekvést. A kreativitás növelésének elősegítéséhez az NLP-sek Walt Disney kreatív munkamódszerét vették alapul - magyarázza Németh Zita szervezeti és munka-szakpszichológus, NLP-mester. Az inspiráció folyamata e szerint úgy történik, hogy előbb a delikvensnek el kell engednie magát, tét nélküli álmodozásba kell fognia, s nem szabad, hogy racionális gondolatai megtorpedózzák brainstormingját. Ezt követően számos ötletre megvalósítási stratégiát szükséges kidolgoznia, végül kritikusan meg kell szűrnie a korábbi elgondolásokat. Bár első blikkre pofonegyszerűnek tűnhet a képlet, Németh Zita szerint ügyfeleinek nagy segítséget jelent, ha úgymond engedélyt kapnak - és lelki támaszt - arra, hogy kiszabaduljanak túlzottan kritikus agyuk fogságából, mivel „addig nem működik a kreativitás, amíg mindent racionálisan szemlélünk, s nem mozdulunk ki a megszokott, racionalitásra ösztönző munkapozíciónkból". A szakember egy informatikai igazgatónak például úgy segített, hogy kényelmes üléspozícióra biztatta, és korlát nélkül beszéltette egy adott szakmai problémával kapcsolatos ötleteiről, majd a tárgyalóasztalnál átgondoltatta vele azok kivitelezését, végül a számítógépe elé ültetve megkritizáltatta a felvetéseket. E folyamat eredményeként vezette be aztán cégénél az elektronikus árcímkét, ami akkoriban Magyarországon még teljesen egyedülálló elképzelés volt.
Névjegy
60 éves, a Kaliforniai Egyetemen diplomázott viselkedéstechnológiából, 1977-ben ösztöndíjat kapott a szemmozgások és az agyi funkciók kutatásáért.
1981-ben hozta létre a Behavioral Engineering nevű informatikai vállalatot, amely az NLP módszereit használó interaktív oktatószoftvereket fejlesztett ki. Társfeltalálója egy egyedi biofeedback szerkezetnek, amely a szívverés, a testhőmérséklet és a test különböző területein mért elektromos aktivitás vizsgálatából következtet arra, mikor nyújtja az elme a legjobb teljesítményt. Azóta tucatnyi sikeres céget gründolt, majd 1991-ben Todd Epsteinnel együtt megalapította az NLP Egyetemet.
Több, a szakmában bestsellernek számító könyv szerzője, illetve társszerzője, az elmúlt 35 évben megannyi óriásvállalat és szervezet (Apple, Hewlett-Packard, Világbank, Ernst & Young, Telecom Italia, WHO stb.) csúcsvezetőit képezte ki módszertanával.
Két gyermeke van: fia 27, lánya 24 éves, naponta legalább egy órát fut, gitározással és zongorázással kapcsol ki.
Az interjú megjelent 2015-ben, a Figyelő 42. számában.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.