brusszel


Orosz robotok

Figyelő Online - Dunai Péter
2016.01.29  14:00   
mail
nyomtatás
SZÍRIAI KONFLIKTUS. Moszkva katonai bemutató terepnek használja a közel-keleti hadszínteret. Sci-fi-be illő robothadviselés zajlik. A tét a Közel-Kelet újrafelosztása.
Lapzártánkkor még bizonytalan volt, hogy valóban összeül-e a Szíria jövőjéről január végére tervezett genfi nemzetközi értekezlet, amelyen az Aszad rezsim tárgyalna az ellenzékkel. Oroszország eközben beássa magát Szíriában. Putyin mintha nem emlékezne arra, hogy ígérete szerint a szíriai katonai akció ideiglenes, behatárolt idejű. Moszkva közel-keleti jelenlétét összeköti sanyarú helyzetű gazdasága fellendítési kísérleteivel is. Szíriát kísérleti és demonstrációs terepnek tekinti, ahol kipróbálja, bemutatja a tőkeerős, de beijedt közel-keleti haduraknak az orosz fegyverrendszereket. Egyben hazai katonai fejlesztéseit élesben, terepen vizsgáztatja, ahogyan ezt néhány hete tette az önállóan manőverező robotrepülőgépeivel, a Su-34-es bombázóival. Információink szerint legújabban Moszkva a közel-keleti piacokra szánt Kamov Ka-52-es csatahelikoptereket telepít Szíriába, amelyekbe beépítették a legújabb Vityebszk L370-es komplex zavaró-rakétaelhárító rendszert, amelyet harci helyzetben fognak kipróbálni. A Kamovokkal védik majd a felszálló és a bázisra visszatérő, alacsonyabban repülő orosz csapásmérő gépeket a felkelők föld-levegő rakétáitól. A Ka-52-esek első külföldi vásárlója egyébként Egyiptom lesz.

FEGYVERBE!
Moszkva újabban a 21. század hálózat-centrikus, robot hadviselési módszereit dolgozza ki, teszteli Szíriában. Ebben a rendszerben a kisebb személyautó méretű, fegyverekkel telezsúfolt Platforma-M és Argo robot-páncélosok harcolnak a földön robotrepülőgépek, drónok támogatásával. Az összeköttetést a GLONASS, az orosz GPS-rendszer 36000 kilométerrel a föld körül keringő műholdjai biztosítják. A rendszer csúcsán az orosz főhadiszállás vadonatúj moszkvai földalatti központjában ülő katonai operátorok vannak, akik valós időben látják a lánctalpas robotok kamerái, a drónok, a katonai műholdak közvetítette képeket.

További részletek a Figyelő legfrissebb számában!
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.