brusszel


Földügyekben támad az LMP

Figyelő Online
2016.01.29  15:19   
mail
nyomtatás
Az LMP a kormány komoly bűnének tartja, hogy az értékesített állami termőföldek 70 százaléka nem a kormány által megjelölt célcsoporthoz, hanem - állítja a párt - a kabinet tagjaihoz köthető emberekhez, nagybirtokosokhoz vagy külföldiekhez került.

Sallai R. Benedek országgyűlési képviselő pénteki budapesti sajtótájékoztatóján ismertette azokat az adatokat, amelyekhez 130 ezer hektárnyi termőföld új tulajdonosi körének áttekintése után jutott.

Állítása szerint a terület harmada, mintegy negyvenezer hektárnyi terület került "fideszes haverokhoz", miniszterekhez, államtitkárokhoz köthető emberekhez, az árverések jelentős részében úgy, hogy a területeket ellenfél hiányában kikiáltási áron vitték el.

További harminc százaléknyi területet szereztek meg több ezer hektárnyi földön gazdálkodó cégek tulajdonosai, vagyis szerinte olyanok, akik nem voltak rászorulva újabb földekre. A termőföldek 10 százaléka került más uniós állampolgárok kezébe, akik mellett a liciteken tőkeelőnyük miatt a magyarországi kisgazdálkodóknak esélye sem volt - mondta.

Bár a nyertes tízezernyi vásárlóból több mint hatezernyi volt a kormány által preferáltként megjelölt kisgazdálkodói réteg tagja, a földeknek mindössze 20 százaléka került hozzájuk - sérelmezte Sallai R. Benedek, hozzátéve: a vásárlók 10 százalékát nem tudta beazonosítani.

Közölte azt is, hogy pártja már több esetben tett feljelentést hűtlen kezelés gyanújával ismeretlen tettes ellen a túl alacsonyan meghatározott kikiáltási ár miatt, de még továbbiakat is tesznek. Példaként hozta Bekecs Mátyás gazdálkodó, a földművelésügyi miniszter unokaöccsének esetét, aki hektáronként alig több mint 200 ezer forintos áron vásárolt 50 hektárnyi területet Szolnok megyében, ahol a piaci átlagár 1,1 millió forint.
Sallai R. Benedek úgy értékelt: a társadalom felemelkedését célzó források néhányakhoz kerülnek, az uniós forrásokat pedig "szétlopják".

Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: LMPföldkormány

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.