Izrael bejelentkezett a szír rendezésre
Figyelő Online
2016.02.28 16:40
Benjámin Netanjahu kormányfő Izrael védelmi érdekeit is érvényesíteni szeretné a Szíriai polgárháború lezárását szolgáló rendezésben - jelentette vasárnap az izraeli közszolgálati rádió.
A kormány szokásos vasárnapi üléséről beszámoló híradás szerint a megbeszélés kezdetén a kormányfő kijelentette, hogy Izrael üdvözli a stabil, hosszú távú és valódi szíriai tűzszünet elérése érdekében tett erőfeszítéseket.
Netanjahu ugyanakkor hozzátette, hogy "minden szíriai rendezésnek tartalmaznia kell Irán Izrael elleni, Szíria földjéről induló agressziójának megszüntetését".
Egy nappal a törékeny szíriai ideiglenes tűzszünet életbe lépte után az izraeli kormányfő hangsúlyozta, hogy nem fogadja el sem Libanon Szíriából történő fejlett fegyverekkel való ellátását, sem azt, hogy "a terror frontját hozzák létre a Golán-fennsíkon", amelynek nyugati részét Izrael az 1967-es háborúban foglalta el Szíriától.
Külföldi lapértesülések szerint a szíriai polgárháború öt éve alatt Izrael többször is légicsapást hajtott végre szíriai területen olyan, Bassár al-Aszad oldalán harcoló libanoni síita Hezbollah egységek ellen, amelyek fejlett harci eszközöket próbáltak Szíriából Libanonba juttatni.
Ezeket a támadásokat az izraeli illetékesek hivatalosan nem ismerték el, de nem is cáfolták, miközben számos alkalommal hangsúlyozták, hogy Jeruzsálem nem tűri el a Hezbollah felfegyverzését fejlett, elsősorban iráni harci eszközökkel. Netanjahu vasárnap elhangzott szavai ennek a politikának a folytatását ígérik.
Izrael a szíriai polgárháborúban semleges álláspontot képviselt, de az olykor a Golán-fennsík izraeli oldalán becsapódó eltévedt lövedékeket többször viszonozta. A szíriai határ mentén az izraeli hadsereg humanitárius okból tábori kórházat állított fel, ahol a Szíriából érkező, segítséget kérő civileket és fegyvereseket díjmentesen kezelték. A súlyosabb eseteket az ország belső részében lévő kórházakba szállították, ahonnan gyógyulásukat követően visszaszállították őket a nem hivatalos határátkelőhöz.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.