brusszel


A VMSZ elutasítja a kétnyelvű oktatás bevezetését

Figyelő Online
2016.03.12  15:33   
mail
nyomtatás
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) átadta választási listáját a Köztársasági Választási Bizottságnak Belgrádban szombaton, s ezzel hivatalossá tette részvételét az előre hozott szerbiai parlamenti választáson.
A választáson való induláshoz 10 ezer támogatói aláírásra van szükség, a VMSZ 11 698 aláírást gyűjtött össze.
Pásztor István, a párt elnöke szerint a vajdasági magyar közösségnek kapaszkodóra és biztos pontra van szükségük, a VMSZ pedig éppen ezt képviseli, több mint húsz éve a vajdasági magyarság érdekeiért száll síkra. Erre utal választási jelmondatuk is: VMSZ, a biztos pont. A pártelnök a lehetséges képviselői helyekről nem kívánt beszélni, ugyanakkor kiemelte, az az elsődleges cél, hogy továbbra is jelentős politikai erőt tudjanak képviselni, mert ez nemcsak a vajdasági magyar közösség, de a szerb politikai színtér szempontjából is fontos.

Pásztor Bálint, a VMSZ parlamenti frakcióvezetője és egyben listavezetője szerint a következő négy évben, főleg az európai uniós csatlakozási tárgyalások miatt számos jogszabályi változásra lehet számítani, egyebek mellett alkotmánymódosításra is. Ez utóbbival "gyakorlatilag minden kérdés megnyílik" - fogalmazott a politikus, majd hozzátette, hogy a VMSZ azt szeretné, ha a kisebbségi nemzeti tanácsok helyzetét pontosabban szabályozná az alaptörvény, jobban megjelennének a kisebbségi jogok, valamint a Vajdaságra vonatkozó törvények is pontosabbak lennének. Kiemelte, hogy elkészült a kisebbségi akcióterv, amelynek köszönhetően számos kisebbségi jogérvényesítést elősegítő intézkedést fogadnak majd el a jövőben.

Kovács Elvira, a képviselőház európai integrációs bizottságának elnökhelyettese szerint a következő 4 éves parlamenti időszak kulcsfontosságú feladata lesz az uniós csatlakozás. Emlékeztetett arra, hogy az első tárgyalási fejezetek már megnyíltak Szerbiával, idén további öt-hat fejezet megnyitására számítanak. Júniusban nyílhat meg a kisebbségi jogokat is érintő 23-as fejezet.
A gazdasági kérdésekről beszélve Pék Zoltán képviselő a kis-, közepes- és mikrovállalkozások támogatását emelte ki. A cél a meglévő vállalatokat fejleszteni, valamint újak kialakításában segíteni - tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, hogy a következő négy évben a magyar kormány támogatásának köszönhetően a vajdasági magyarok 50 milliárd forintra pályázhatnak, aminek 40 százalékát vissza nem térítendő támogatás, 60 százalékát pedig kedvezményes hitel képezi. A pénzzel a vajdasági terület- és gazdaságfejlesztési programot lehet majd megvalósítani. Emellett továbbra is kiemelt jelentősége lesz a Belgrád-Budapest, valamint a Szabadka-Szeged-Baja vasútvonal kiépítésének, illetve a Zombor és Baja közötti közút felújításának.

Vicsek Annamária képviselő az oktatási témákról szólva kiemelte, hogy a VMSZ a leghatározottabban elutasítja a kétnyelvű oktatás bevezetését, mert az veszélyezteti az anyanyelven folyó oktatást. Ugyanakkor fontos lenne, hogy a nyelvi környezettel hangolják össze a tanterveket, mert a szerb nyelvű közösségekben más tantervre van szükség, mint a magyar nyelvi közösségekben.

A mezőgazdasági kérdések jelentőségére hívta fel a figyelmet Fremond Árpád képviselő. A nyugdíj-biztosítási rendszer módosítása vagy a külföldiek földvásárlásának megnehezítése a következő időszakban is fontos pontja lesz a legnagyobb délvidéki magyar párt programjának. Az a cél, hogy minél több gazdaság termőföldhöz tudjon jutni, és a hazai termelők élvezzenek előnyt a külföldiekkel szemben.
Az előre hozott parlamenti választásokat április 24-én tartják, ezzel egy időben vajdasági tartományi és önkormányzati választás is lesz a nyugat-balkáni országban.
A VMSZ előtt, a választások kiírása óta öt szerb párt adta át jelöltlistáját.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: VMSZSzerbia

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.