brusszel


Magyar bíró dönthet Malina Hedvig ügyében

Figyelő Online
2016.03.19  09:01   
mail
nyomtatás
A várhatóan már a jövő héten felálló új szlovák kormány igazságügyi miniszterének első intézkedései között lehet, hogy a 2006-ban megvert, majd hamis tanúzással megvádolt volt diáklány, Zsák Malina Hedvig ügyét magyarországi bíróságnak adja át - írta honlapján az Új Szó szlovákiai magyar nyelvű napilap, saját értesülésekre hivatkozva pénteken.
Zsák Malina Hedvig kérvénye alapján a fiatal nő ügyének áthelyezését még februárban indítványozta az abban illetékes Nyitrai Járási Bíróság a szlovák igazságügyi tárcánál. A kérelmet a bíróság február 18-án küldte el a szaktárcának, az azonban egyelőre nem közölte, mikorra születhet döntés az ügyben. Erről ugyancsak az Új Szó számolt be a múlt héten.

A magyar nyelvű lap szerint az ügy áthelyezéséről a Bugár Béla vezette Most-Híd párt és a szlovák parlamenti választások győztes pártja, a Robert Fico vezette Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) között zajlott koalíciós tárgyalásokon már megszületett a megegyezés. Az új kormánykoalíció kialakítását célzó, már végéhez közelítő tárgyalássorozaton megegyeztek, hogy az igazságügyi tárca élére a Most-Híd jelöltje kerülhet, s ez a személy a sajtóban megjelent információk szerint a párt szlovák alelnöke, Lucia Zitnanská lesz.

Az Új Szó szerint a Nyitrai Járási Bíróság által a szlovák igazságügyi minisztériumhoz továbbított kérelem elbírálásának hivatalos eljárása az, hogy a szaktárca megvizsgálja, adottak-e a törvényes feltételek az ügy átadására. A lap arról nem tesz említést, hogy a döntés az új miniszter hatáskörébe tartozna. Amennyiben a szlovák szaktárca lehetővé teszi az ügy áthelyezését, annak átvételét a magyar igazságügyi minisztériumnak is meg kell vizsgálnia.

Roman Kvasnica, Hedvig ügyvédje az üggyel kapcsolatban az Új Szónak szkeptikusan nyilatkozott. Azt mondta: nem tudja, mit képes garantálni az új kormánykoalíció. "Néhány poszton ugyan változás lesz, de a rendszer és az alapelv, amely alapján működik, ugyanaz marad. Meglátjuk, meddig lesznek érvényesek és ki számára maradnak kötelező érvényűek a koalíciós megállapodások" - fogalmazott Zsák Malina Hedvig védője.

A fiatal nő ellen - akit vallomása szerint Nyitrán, 2006-ban még diáklányként azért vertek meg, mert magyarul beszélt az utcán - még 2007-ben indított eljárást a szlovák főügyészség, miután megveretése ügyében a rendőrség arra a következtetésre jutott, hogy az eset nem történt meg, vagy nem úgy, ahogy a nő vallotta. Az ügyben hamis tanúzás miatt 2014 decemberében nyújtott be vádindítványt a szlovák főügyészség Zsák Malina Hedvig ellen, aki azonban 2013-ban felvette a magyar állampolgárságot, majd Szlovákiából Magyarországra költözött.

2012 februárjában a szlovák kormány már nyilatkozatban fejezte ki sajnálkozását Malina Hedvig ügyével összefüggésben. Akkori közleményében Pozsony elismerte, bizonyos körülmények kétségeket vetnek fel, azaz sérülhettek a panaszosnak az általános emberi jogi charta által biztosított jogai. A fiatal nő ellen folytatott eljárás mindazonáltal máig nem zárult le.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.