brusszel


A Novartis rendezte a kínai kenőpénz-ügyet

Figyelő Online - Csepi Lajos
2016.03.28  11:13   
mail
nyomtatás
A svájci gyógyszergyár, a Novartis bejelentette, hogy rendezte vitáját az amerikai hatóságokkal és 25 millió dollárt fizet azért, hogy lezárják a kínai leányvállalata ellen zajló eljárást. A vizsgálat szerint a leánycég forgalmának bővítése érdekében kenőpénzt fizetett a helyi egészségügyi szakembereknek.
Az óriás gyógyszergyár az Egyesült Államok Értékpapír- és Deviza Felügyelete (SEC) által közzétett dokumentumok szerint vállalta, hogy befizeti a súlyos büntetést „anélkül, hogy bármilyen bűncselekményt elismerne vagy tagadna”.

A SEC megállapításai szerint a Novartis kínai egységei 2009 és 2013 között „jelentős értékkel bíró cikkeket” juttattak helyi közreműködőknek, elsősorban orvosoknak és egészségügyi szakembereknek.

„Ezek a juttatások különböző formát öltöttek és azt célozták, hogy növeljék a Novartis gyógyszerészeti termékeinek forgalmát” - olvasható a SEC által kiadott egyik dokumentumban. A piacfelügyeleti hatóság tájékoztatása szerint a helyi egészségügyi szolgáltatókat értékes utazásokra hívták meg, amelyeknek sok esetben „nem létezett, vagy minimális volt az oktatási és a tudományos tartalma a városnézési- és pihenési elemekhez képest.”

A Novartis leányvállalata, a Sandoz China például 2009-ben 25 egészségügyi dolgozót befizetett Chicago egyik sebészeti konferenciájára, ahová házastársaikat is meghívta és az egész csoportot elvitte egy kirándulásra a Niagara-vízeséshez. Minden résztvevő számára biztosítottak 150 dollár költőpénzt is.

Az érintett egységek alkalmazottjai és menedzserei megpróbálták „elkendőzni az akciók igazi természetét”. Így „félrevezető módon, jogos költségként tüntették fel a kifizetéseket”, mintha azok utazási, a konferenciával összefüggő, vagy az egészségügyi tanulmányokkal kapcsolatos jogcímek lettek volna.

Az előzőek alapján az a gyanú fogalmazódott meg a Novartis ellen, hogy megsérti az Egyesült Államok értékpapírokra vonatkozó törvényét, mivel nem folytat pontos könyvelést és rendszere nem biztosítja a megfelelő szintű belső ellenőrzést.

A SEC azonban azt is figyelembe vette, hogy a Novartis együttműködött a vizsgálatot végző szakemberekkel és bemutatta saját, belső vizsgálatát, valamint elbocsátotta, vagy fegyelmi eljárás alá vonta a hibákat vétő munkatársait. Megerősítésre kerültek a belső ellenőrzés rendszerei is.

A gyógyszergyártó nagyvállalat elismerte ugyan a SEC-cel kötött megállapodás létét, hangsúlyozta azonban, hogy a problémás esetek „döntő mértékben az előző években kidolgozott, a tisztességes vállalati magatartást előíró intézkedések bevezetését megelőző időszakban történtek.”

„Hiszünk abban, hogy ezek az intézkedések, amelyek betartását folyamatosan ellenőrizzük és amelyeket a szükséges esetekben frissítünk, megoldják a SEC által felvetett problémákat” - mondta az AFP tudósítójának a Novartis szóvivője, Eric Althoff.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.