brusszel


Airbus-ultimátum a brit EU-tagság mellett

Figyelő Online
2016.04.04  18:00   
mail
nyomtatás
A brit EU-tagság esetleges feladásának kockázataira hívta fel a figyelmet az Airbus európai repülőgépgyártó konzorcium a nagy-britanniai részleg alkalmazottainak küldött hétfői körlevelében.
A cég, amely 25 brit telephelyen közvetlenül 15 ezer, a beszállítókkal együtt közvetve százezer alkalmazottat foglalkoztat, a levélben egyenes utalást tesz arra, hogy ha a választók többsége a kilépésre voksol a brit EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazáson, az kérdésessé teheti az Airbus jövőbeni nagy-britanniai beruházásait.

Paul Kahn, a brit részleg, az Airbus Group UK elnöke hétfőn ezt külön is megerősítette. A BBC-nek nyilatkozva kijelentette: az Airbus brit üzletága "akkor sem megy sehova", ha Nagy-Britannia kilép az EU-ből, de a cég jövőbeni beruházásaiért Nagy-Britanniának az egész világgal versengenie kell. E beruházások ugyanis megvalósulhatnak az európai kontinensen, Kínában vagy az Egyesült Államokban is - fogalmazott Kahn.

Az Airbus a brit alkalmazottaknak küldött hétfői körlevélben is hangsúlyozza, hogy akkor sem szünteti be nagy-britanniai tevékenységét, ha a választók többsége a népszavazáson a Brexitre voksol, vagyis arra, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az EU-ból.
A levél szerint ugyanakkor az Airbus üzleti modellje teljes mértékben arra épül, hogy a cég minden korlátozás nélkül mozgathassa Európában termékeit, alkalmazottait és üzleti elképzeléseit, és nem hiszi, hogy ha Nagy-Britannia távozik az EU-ból, az javítaná az Airbus nagy-britanniai működésének versenyképességét.

"Mindenkinek észben kell tartania, hogy a jövőbeni beruházások nagymértékben függnek attól az üzleti környezettől, amelyben a cég tevékenykedik" - áll az Airbus alig burkolt hétfői figyelmeztetésében.

A brit vállalati szféra már többször is kifejezésre juttatta azt a véleményét, hogy Nagy-Britanniának az EU-ban kell maradnia, ha meg akarja őrizni versenyképességét.
A Brit Iparszövetség (CBI) minap közzétett tanulmánya szerint az évtized végéig akár százmilliárd font (40 ezer milliárd forint) veszteséget is okozhatna a brit gazdaságnak Nagy-Britannia esetleges távozása az Európai Unióból.

Az enyhébb és súlyosabb forgatókönyveket felvázoló 79 oldalas tanulmány szerint - amelyet a CBI megbízásából a PwC üzleti tanácsadó cég állított össze - Brexit esetén a nominális brit hazai össztermék (GDP) 2020-ban 3-5,5 százalékkal lenne alacsonyabb, mint abban az esetben, ha Nagy-Britannia továbbra is az EU tagja marad.

A PwC szakértőinek becslése szerint ez 55-100 milliárd font - háztartásonként 2100-3700 font - közötti nominális gazdasági veszteséget jelentene 2015-ös árfolyamokon számolva, elsősorban a Brexit okozta piaci-befektetői bizonytalanságok miatt.

Nem sokkal korábban 198 brit, illetve Nagy-Britanniában tevékenykedő óriásvállalat - köztük az Airbus, a Vodafone, a Ryanair, a BP, a BAE Systems és a Goldman Sachs - vezetői álltak ki közös nyílt levelükben Nagy-Britannia EU-tagsága mellett.

A felhívás az eddigi legnagyobb ilyen jellegű kezdeményezés a brit üzleti szektor részéről. Az aláírók érvelése szerint a brit üzleti szférának a további beruházások és az állásteremtés érdekében korlátlan hozzáférésre van szüksége az Európai Unió 500 millió fős egységes belső piacához, és ha Nagy-Britannia távozna az EU-ból, azzal elrettentené a befektetőket, munkahelyeket sodorna veszélybe, és az egész brit gazdaságot kockára tenné.

A Brexit lehetősége most már a piaci szereplőket is egyre inkább aggasztja.
A Financial Times hétfői kimutatása szerint a font meredek gyengülése ellen köthető fedezeti tranzakciók árfolyama immár magasabb, mint a 2008-ban elhatalmasodott globális pénzügyi válság idején volt. A londoni gazdasági napilap szerint ez azt jelzi, hogy a befektetők kezdik komolyan venni a brit EU-tagság megszűnésének lehetőségét.

A minap a Bank of England is felhívta a figyelmet arra, hogy romlanak a brit gazdaság pénzügyi stabilitásának kilátásai, és ennek elsődleges oka a brit EU-tagságról tervezett júniusi népszavazás.

A brit jegybank pénzügyi szakpolitikai bizottságának (Financial Policy Committee, FPC) féléves jelentése szerint a referendum okozta bizonytalanság a legmarkánsabb hatást a fontra gyakorolja már most, de ha ez a bizonytalanság erősödik és elhúzódik, az növelheti a befektetők által az egyéb brit befektetési termékek tartása fejében követelt kockázati felárakat is. Ez a font további leértékelődéséhez vezethet, és érintheti a finanszírozási költségeket, sőt az adósságfinanszírozási források hozzáférhetőségét is - állt az FPC elemzésében.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: britunióairbus

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.