brusszel


Vasárnapi zárva tartás: napokon belül indulhat az aláírásgyűjtés

Figyelő Online
2016.04.06  12:00   
mail
nyomtatás
Ez egy újabb repedés az Orbán-rendszeren, mert a hatalom szándékai ellenére megvalósulhat a népszavazás - reagált a Kúria szerdai döntésére a DK. Reagált az Együtt, a KDNP és az MSZP is.
A Demokratikus Koalíció üdvözli a Kúria azon döntését, amelyik a szocialista Nyakó István vasárnapi boltzárról szóló népszavazási kérdését hitelesítette. Gréczy Zsolt szóvivő szerdai sajtótájékoztatóján úgy értékelt: ez egy újabb repedés az Orbán-rendszeren, mert a hatalom szándékai ellenére megvalósulhat a népszavazás.

A politikus - emlékeztetve arra, hogy az ügyben az első kérdést pártjuk nyújtotta be - hangsúlyozta, a DK támogatóival és aktivistáival részt vesz az aláírásgyűjtésben és mindent elkövet a népszavazás sikeréért.

Együtt: A magyar munkavállalók el tudják dönteni, hogy mi akarnak


Az Együtt is üdvözli a Kúria döntését a vasárnapi zárva tartásról szóló népszavazási kezdeményezésekről, ugyanakkor az ügy minden részletének kivizsgálását követeli a nyomozóhatóságoktól. Az Együtt szerint a Fidesz választási csalással próbálta megakadályozni, hogy a magyar emberek életét súlyosan érintő kérdésben referendum legyen, ezt azonban a Kúria meghiúsította. A párt felszólítja a magyar nyomozóhatóságokat, hogy haladéktalanul vizsgálják ki az ügy minden részletét, hogy kiderüljön: pontosan kik állnak a választási csalás kísérletének bűncselekménye mögött. Az Együtt emellett felszólítja a hatóságokat minden választási csalás - így a 2014-ben történtek - kivizsgálására is.

Közleményükben felidézik: kezdettől fogva káros és rossz intézkedésnek tartották a zárva tartást, amely miatt munkahelyek szűntek meg, sok dolgozó fizetése csökkent és a gazdasági növekedés lassult. Az Együtt szerint a magyar munkavállalók el tudják dönteni, akarnak-e vasárnap dolgozni, a kormánynak pedig az a kötelessége, hogy a munkaadókkal betartassa a szabályokat.

A KDNP szerint fontos megismerni az emberek véleményét

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) tiszteletben tartja a Kúria döntését és minden olyan népszavazást támogat, amelynek célja az emberek véleményének megismerése. Ezt Hollik István, a kisebbik kormánypárt képviselője közölte egy más témában tartott szerdai budapesti sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva. A KDNP-s politikus kijelentette: a kereszténydemokraták továbbra is azoknak "a kiskereskedelemben dolgozóknak a pártján állnak, akiknek ma nem kell dolgozniuk".

MSZP

Lukács Zoltán, az MSZP alelnöke, aki hajnal óta a Nemzeti Választási Iroda budapesti épületénél várakozott, az MTI-nek elmondta, azt szeretnék, ha közös aláírásgyűjtési kampány lenne a bérplafonnal kapcsolatos és a földügyben tett népszavazási kezdeményezéssel. Utóbbi kettőben már megkezdődött az aláírásgyűjtés - jelezte.
Az ellenzéki politikus azt mondta, ezek a népszavazások már arról szólnak, hogy az emberek végre szabadon kifejezhetik ellenérzésüket a kormány politikájával szemben, azaz ezek kormányellenes népszavazások lesznek.



MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Lukács Zoltán azt mondta, mindenre fel voltak készülve, de a Kúria olyan döntést hozott, amire leginkább számítottak: Erdősi Lászlóné jogsértéssel beadott népszavazási kérdését megsemmisítette, a szocialista Nyakó István kérdését hitelesítette. Hozzátette: az aláírásgyűjtés napokon belül kezdődhet.

Az MSZP frakcióvezető-helyettese beszámolt arról, hogy reggel fél öttől várakozott az NVI épülete előtt, az ajtót 6 órakor nyitották ki. Nem volt semmi probléma - folytatta -, azon kívül, hogy "egy érdekes arénát alakított itt ki a Nemzeti Választási Iroda".  Ezzel arra utalt, hogy az időbélyegzőt - amely korábban, így február 23-án is még a porta előtt, egy szűk előtérben volt - áthelyezték a beléptető kapun túlra, az aula közepére, köré pedig egy nagyjából másfél méter sugarú körben, fekete-sárga színű szalagot ragasztottak a földre. A bélyegzőt több ipari kamera is figyelte, az egyiket közvetlenül fölé függesztették fel. Lukács Zoltán, aki szükség esetén az új népszavazási kezdeményezést benyújtotta volna, a döntés megismeréséig a szalag mögött várakozott, ugyanis a körön belül nem volt szabad tartózkodnia.

Nyakó István, akit a február 23-án kopasz férfiak akadályoztak meg abban, hogy elsőként nyújtsa be népszavazási kérdését, közölte, elveszett a bizalma a választási szervekben, ezért azt fogja javasolni, hogy kérjenek fel köztiszteletben álló embereket egy "valódi" választási bizottság létrehozására.

Elmondta, 11 ezer szavazókörbe két-két delegáltat kell küldeni, ők a "valódi" választási bizottság helyi emberei lesznek, részt vesznek a szavazatok számlálásában, majd a számadatokat továbbítják a megyei, majd az országos választási bizottságnak.
Nyakó István szerint a szavazás napjáig ennek a testületnek afelett kellene őrködnie, hogy a hatalom ne tudja megfélemlíteni, terrorizálni az embereket annak érdekében, hogy ne írják alá az aláírásgyűjtő íveket.

Hozzátette: beszélni fog a földügyben népszavazást kezdeményező Gőgös Zoltánnal, az MSZP elnökhelyettesével és az állami vezetők bérplafonjának ügyében népszavazást kezdeményező Kész Zoltán független országgyűlési képviselővel, hogy közösen gyűjtsék össze az aláírásokat. "Egységben az erő" - indokolta az összefogást.
A szocialisták hétfő reggel óta ügyeletet tartottak az NVI épülete előtt, hogy a Kúria döntésének függvényében mindenképpen ők adhassák be elsőként új népszavazási kezdeményezésüket, erre azonban a Kúria szerdai döntése után nem volt szükség.

 

Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.