brusszel


Hétfőn is a vasárnap volt a téma az Országgyűlésen

Figyelő Online
2016.04.11  15:50   
mail
nyomtatás
Az offshore-botrányról, a vasárnapi boltzárról szóló döntés visszavonásáról, a szociális rendszerről volt szó hétfőn napirend előtt az Országgyűlésen.
LMP: Veszteséges " az offshorozás"

Schiffer András (LMP) az offshore-botrány kapcsán beszélt arról, hogy "az offshorozás" miatt 242 milliárd dollárt veszített Magyarország, vagyis a magyar államadósság két és félszerese vándorolt ki az országból 25 év alatt. Szerinte Bokrostól Orbánig bezárólag nem lett volna szükség megszorító csomagokra, ha ezek a jövedelmek az országban maradnak.

Elmondta, nemcsak arról van szó, hogy "egy kaviárbaloldali pártpénztárnok" Szamoán fialtatja szerényke jövedelmét, vagy hogy egy fideszes gombnyomogató Seychelle-szigeteken parkoltat pénzt, arról van szó, hogy mai kormányzati politikának szerves része az offshore lovagok felhasználása a kormányzati célok érdekében.

Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter azt mondta, a kormány elkötelezett, hogy a panamai offshore-ügyben felmerülő összes magyar név esetében szigorú, alapos és mindenkire kiterjedő adóvizsgálatot rendeljen el. Hozzátette: az ügy a nap folyamán a nemzetbiztonsági kabinet napirendjén is szerepelt.

Hozzátette: elgondolkodtató, hogy egy volt kormánypárt, mostani ellenzéki párt volt pénztárnoka is érintett az ügyben. Beszélt arról is, hogy az MSZP-SZDSZ-kormány idején a kabinet egyik legfontosabb bankjának, a Magyar Fejlesztési Banknak az akkori vezetője is érintett a botrányban, ezért a kormány "aktív vizsgálatot" rendel el.

MSZP: Ütni kell a vasat amíg meleg

Tóbiás József (MSZP) a társadalmi akarat győzelmeként értékelte a vasárnapi boltzárról szóló törvény visszavonását. Szerinte a kormány fél attól, hogy megvédje az álláspontját. Azt mondta, addig kell ütni a vasat, amíg meleg, ki kell kényszeríteni, hogy a kormány az emberek hétköznapi gondjaival foglalkozzon, például az egészségügy, az oktatás helyzetével, a földüggyel.

Jelezte, továbbra is követelik, vizsgálja ki a kormány, mi történt február 23-án a Nemzeti Választási Irodánál.

Rogán Antal arra hívta fel a figyelmet, hogy a szocialista kormányok sem a 2004-es, sem a 2008-as népszavazáskor nem mérlegelték az emberek véleményét. A két népszavazáson a kormány álláspontjával ellentétesen szavaztak, de az akkori kabinet nem tett eleget az emberek kérésének - mutatott rá, hozzátéve: a szocialistáknak a politikai balhé mindig fontosabb. Azzal is vádolta az MSZP-t, hogy a multik érdekeit képviseli.

A miniszter szerint a mostani kormány képes belátni, hogy az elmúlt egy évben nem sikerült meggyőzni az embereket arról, hogy ez az intézkedés az ő életcéljaikkal is megegyezik.

Jobbik: Káosz a segélyezési rendszerben

Vágó Sebestyén (Jobbik) szerint a kormány pusztítást végzett a szociálpolitika területén. Bírálta a rokkantnyugdíjak átalakítását, amely miatt sok ember maradt ellátás nélkül. Szóvá tette a segélyezési rendszer átalakítását, illetve a bérhelyzetet. Az ellenzéki képviselő nem tartotta jónak a pótlékok rendszerét, mert azt egyik napról a másikra vissza lehet vonni. Szerinte a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság ugyanazokkal a problémákkal küzd, mint a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ az oktatás területén.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerint 2010-ben egyértelművé tették, hogy azzal akarnak segíteni az embereknek, hogy igyekeznek nekik munkát és minél kisebb mértékben adóztatott bért adni. Hozzátette, remélik, hogy a családi adózás segített a nehézségekkel küzdő családoknak is.
Elmondta, hogy az ágazati bérpótlék addig marad, amíg az életpályát be nem vezetik. Úgy értékelte, hogy a segélyezés átalakításával világos és átlátható rendszer jött létre.

KDNP: A terrortörvények és a dolgozói szabadság mellett

Harrach Péter (KDNP) a terrorveszélyhelyzettel kapcsolatos alaptörvény-módosítás mellett érvelt. Mint mondta, a módosításra szükség van a társadalom egészének érdekében.

A vasárnapi pihenőnap kapcsán szólt arról, hogy bár az eredeti ötlet a KDNP-é volt - ha a megvalósítás nem is - és megértik a kormány szempontjait a mostani döntésnél. Jelezte ugyanakkor: továbbra is fenntartják véleményüket és kitartanak az érintett kétszázezer munkavállaló mellett. Hozzátette: nem szavazzák meg a munkavállalók szabadságának korlátozását.

Rogán Antal azt kérte, hogy az ellenzéki pártok se becsüljék le a terrorfenyegetés mértékét. Elmondta, csak olyan jogosítványokat kérnek, mint ami a nyugat-európai kormányoknak megvan.

A vasárnapi pihenőnap kapcsán szólt arról, mindenkinek biztosítani kellene a lehetőséget, hogy ne kötelezhessék vasárnap munkavégzésre. Noha egy régi baloldali követelésről van szó - folytatta - , ezen törekvés melletti kiállást nem tapasztalták a baloldali pártok, sőt a szakszervezetek részéről.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.