brusszel


Már az uTorrent is vírusos!?

Figyelő Online
2016.04.19  12:38   
mail
nyomtatás
Zsarolóvírust rejt a nálunk 2 millió fő által használt népszerű µTorrent kliens. A Manamecrypt nem csupán a fájlokat titkosítja, de képes arra is, hogy folyamatokat állítson le a megtámadott számítógépeken.

Mostanában nem telik el úgy egy hét, hogy ne jelenne meg egy új zsaroló kártevő, amely titkosítja a megfertőzött gépeken található fájlokat, és váltságdíjat követel a felhasználótól a feloldáshoz szükséges kulcsért.


A Manamecrypt (vagy más népen CryptoHost) is ezek közé a kártevők közé tartozik, de több tekintetben különbözik a társaitól. Az első különbség, hogy az új zsarolóvírus képes arra, hogy leállítsa a nevünkben a számítógépen azokat a folyamatokat, melyek meghatározott mintákat tartalmaznak.

Ennél még fontosabb azonban, hogy a Manamecrypt nem fertőzött e-mail csatolmányokkal vagy a különböző szoftverek sérülékenységein keresztül terjed, hanem klasszikus trójaiként egy legális és széles körben használt szoftverbe, a népszerű µTorrent kliensbe rejtve fertőz.




A különleges csomag egy eredeti, működőképes és megfelelően aláírt µTorrent klienst tartalmaz, egy extra kártevővel, melyet a bűnözők mellé rejtettek. A G Data korábbi felmérésének adatai szerint Magyarországon 2 millió internetező torrentezik, a legnépszerűbb kliens pedig éppen a µTorrent. Az egyetlen jó hír, hogy a védelmi cég szakértői szerint a Manamecrypt jelenlegi verziói feltörhetőek, és a titkosított fájlok visszafejthetőek.

Technikai információk

A fertőzés nem minden µTorrent verziót érint, a Manamecrypt zsarolóvírussal összecsomagolt változatot különböző letöltési oldalakon és torrent hálózatokon keresztül terjesztik a bűnözők.

Érdekesség, hogy egy kódolási hiba miatt a torrent kliens az eredeti neve (uTorrent.exe) helyett „uTorrent.exeuTorrent.exe" néven kerül lementésre a gépen. Ezt az állományt a G Data vírusirtói Win32.Application.OpenCandy.G riasztással ismerik fel, mivel a kéretlen programot a µTorrent legtöbb hivatalos verziója is tartalmazza.

A Win32.Application.OpenCandy.G keretrendszer egy potenciálisan kéretlen program (Potentially Unwanted Program, úgynevezett PUP). Az OpenCandy jellemzően más legális ingyenes programokkal terjed, például PDF olvasókkal, tömörítő szoftverekkel, médialejátszókkal és más alkalmazásokkal, a fejlesztője pedig a kaliforniai San Diegóban bejegyzett SweetLabs vállalat.

A gépre telepítve a PUP megváltoztatja a böngésző kezdőlapját és a keresésre használt keresőmotorokat. A felhasználókat ezután potenciálisan kéretlen weboldalakra irányítja, amelyeken felugró reklámok jelennek meg - ezek terjesztésével jutnak jövedelemhez a bűnözők.

Amellett, hogy titkosítja a fájlokat, a Manamecrypt meghatározott folyamatokat is leállít a megfertőzött gépeken. Így azonnal leállítja például a vírusanalízisre gyakran használt szoftvereket.

A zsarolóprogram működését a G Data bővebben leírja eredeti blogbejegyzésében, a titkosított fájlok visszaállításához szükséges, de leginkább szakértők számára megérthető információkkal együtt.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200