Az Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU) bejelentette, hogy a román közszolgálati televíziót, a Televiziunea Romana-t (TVR) 16 millió svájci frankos tartozása miatt kizárják a jövő hónapban, Svédországban megrendezésre kerülő Eurovíziós Dalversenyből. Hozzátette, hogy a kialakult helyzetet „sajnálatosnak” tartja.
Románia soha sem nyerte meg a versenyt, de 2005-ben és 2010-ben harmadik helyen végzett.
Az EBU korábban arra szólította fel a román kormányt, hogy intézkedjen az adósság szerdáig (április 20-ig) történő megfizetése ügyében. Az EBU úgy véli, hogy a román állam köteles a TVR adósságának rendezésére.
'Csalódást keltő'
"Sajnálatos, hogy erre a lépésre kényszerültünk” - jelentette ki az EBU főigazgatója, Ingrid Deltenre. „Csalódás számunkra, hogy az ügy megoldását célzó megkereséseinket a román kormány válaszra sem méltatta.”
Az elmúlt hetekben az EBU azzal a javaslattal kereste meg a román Pénzügyminisztériumot, hogy a TVR-rel szemben indítsanak fizetésképtelenségi eljárást, és ennek során alapjaiban szervezzék át a működését.
"Az EBU egy non-profit szervezet, amely 56 ország 73 közszolgálati televízióját képviseli. A TVR állandósuló adóssága már az EBU pénzügyi egyensúlyát is veszélyezteti" - mondta a főigazgató.
A román köztelevízió a továbbiakban nem juthat hozzá a többi EBU-tag szolgáltatásaihoz, így az Eurovision News-hoz és a Sports News-hoz, így nem közvetíthet bizonyos sporteseményeket sem.
Románia először 1994-ben vett részt az évente megrendezésre kerülő zenei vetélkedőn, és az elődöntők 2004. évi bevezetése óta valamennyi döntőben ott volt. Az idei, május 12-i stockholmi versenyen Ovidiu Anton adta volna elő „A csend perce” című dalát.
A 24 éves énekes weboldalán megerősítette a hírt: „Kedves barátaim, végül megkaptam a hivatalos közleményt. Próbálok mosolyogni az ügyön és nem akarom elragadtatni magam, de ez nem tisztességes. Én magam ugyanaz vagyok, ugyanaz az őszinte művész, ugyanaz a harcos, aki nyílt harcban szerezte meg a zsűri és a közönség szavazatát, most mégis el kell ismernem, hogy „legyőztek”. De ki győzött le? És miért, Ez tisztességes lenne? Nem tudom, hogy lehet most szépen fogalmazni, úgyhogy inkább hallgatok.”
„A csend perce” már szerepel az idei verseny hivatalos CD-kiadványán. Az EBU azt mondta: a művész iránti tiszteletből a dal digitális letöltése lehetséges marad.
„Egy ilyen késői időpontban ez természetesen kissé szokatlan lépés, de a 2016. évi Eurovíziós Dalversenyre semmiféle kedvezőtlen hatása nem lesz” - mondta Jon Ola Sand, a Verseny fő-ellenőre.
„Az ügy, természetesen, csalódást keltő – az a művész, a rajongók, Románia és egész Európa nézői számára. Ennek ellenére ki kell állnunk e döntés mellett, és az hiszem, ez volt a helyes lépés. Gondolnunk kell 2017-re és a következő évekre, és arra, hogy a kialakult helyzet hová vezethetett volna.”
Nem ez az első eset, hogy egy országot eltiltanak az Eurovízós versenyen való részvételtől. Görögországot az 1982-es versenyből zárták ki, mert egy olyan dallal nevezett, amely egy népdalra épült, tehát nem volt eredeti alkotás. Az EBU a közelmúltban, 2009-ben Grúzia versenydalát azért zárta ki, mert szövege állítólag politikai tartalmú üzenetet hordozott.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.