brusszel


Ne szüntesse meg a kormány a független egészségügyi főhatóságokat

Figyelő Online
2016.05.06  12:28   
mail
nyomtatás
A Magyar Kórházszövetség Elnöksége ismételten tárgyalt az egészségügyi ágazat háttérintézményeinek lehetséges átszervezéséről, és kiáll az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet teljes körű függetlensége mellett.
A Magyar Kórházszövetség Elnöksége arra kéri a kormányt, hogy a közegészségügy fenntartása, az ország járványügyi felügyelete, a hatósági ellenőrzés és intézkedés megőrzése, a lakosság védelme és biztonsága érdekében ne szüntesse meg, hanem óvja, védje és fejlessze a Tisztifőorvosi Hivatal több mint 250 éve fennálló intézményét. Ezért szükségesnek tartja az Országos Tisztiorvosi Hivatal önállóságának és hatékony ellenőrző szerepének megtartását. A világ 1752 óta példaként tekint Magyarországra az állam egyedülálló közegészségügyi-és járványügyi tevékenysége miatt, hiszen az elsők között hozta létre azt az évszázadokon átívelő rendszert, amelynek segítségével megkülönbözetett figyelemmel gondoskodik a lakosság közegészségügyi-és járványügyi biztonságáról. Az állam példás felelősségvállalásának eredményeként kialakult közegészségügyi hatósági rendszer 1876 óta a legsúlyosabb történelmi időszakokban is sikerrel védte meg az országot a járványok terjedésétől, és látta el a közegészségügy felügyeletét.

A gyógyszerészeti államigazgatási feladatokat ellátó, valamint egyes feladatok tekintetében egészségügyi államigazgatási szervként is kijelölt Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet működése rendkívül speciális, ügyfélköre centralizált, szakértői tevékenysége csak központi szervezéssel és részvétellel oldható meg, az általa kezelt dokumentumok fokozott óvatosságot igényelnek, miután jelentős részük üzleti és különleges személyes adatokat is tartalmaz. A hatóság ügyfelei nem az állampolgárok, hanem gyógyszeripari vállalatok, amelyek gyakran versenykörülmények közt döntenek arról, hogy melyik nemzeti hatóságra bízzák beadványaikat, ezért minden olyan változás, amely hatással lehet a törzskönyvezés folyamatára, negatívan hathat a beadványok számára és így a befizetett hatósági díjakra. Az intézet függetlenségének megszűnése veszélybe sodorhatja nemzetközi elfogadottságát, és jelentősen csökkentheti a szervezet iránti több évtizedes bizalmat, így hátrányosan érintheti a hazánkban indított nemzetközi eljárások és vizsgálatok számát, valamint az ez alapján befolyó bevételeket. Az OGYÉI egyes, nemzetközi szervezetek által akkreditált egységeit (OGYI Laboratórium, OÉTI Laboratórium) tekintve minden változás újabb auditot igényel, és annak lefolytatásáig a tevékenység szakszerűen nem gyakorolható, ami egészségügyi kockázatot jelent a gyógyszerek, az orvostechnikai eszközök és az étrend-kiegészítők bevizsgálása során.

A Magyar Kórházszövetség nem ért egyet a független Országos Egészségbiztosítási tervezett felszámolásával, hiszen az egy olyan évszázados tradíció megszüntetését is jelentené, amely Magyarországot - társadalmi egészségbiztosítási rendszerét illetően - messze kiemelte a világ államainak sorából. Az OEP intézményében nemzeti kincsnek tekinthető tudás halmozódott fel a több mint száz kórház finanszírozásának évtizedes tapasztalataiból, és e tudás szétaprózása óriási veszteséget hozna, különös tekintettel a nem pénztári funkciókra. Az alacsony működési költségű OEP megszüntetését vagy feldarabolását gazdaságossági szempontok sem támasztják alá.

A Magyar Kórházszövetség Elnökségének meggyőződése, hogy a három, eddig szakmailag független intézet más kormányzati szerv alá rendelése, így önállóságuk megszüntetése is kárt okozna. A Magyar Kórházszövetség kéri a Kormányt, hogy döntsön e háttérintézmények (hatóságok) fenntartása mellett.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.