brusszel


Lojalitás nélkül nincsen politikai siker - interjú Lánczi Andrással

Figyelő Online - Dózsa György
2016.05.19  09:43   
mail
nyomtatás
Lánczi Andrással, a Budapesti Corvinus Egyetem frissen megválasztott rektorával, a Századvég Alapítvány elnökével közöl interjút a Figyelő legfrissebb száma.
A rektor ebben elmondja, hogy modell értékű egyetemmé szeretné fejleszteni a Corvinust. Változtatni szeretne azon, hogy az oktatók mellékállásaik miatt, a diákok pedig munkájuk miatt alig vannak bent napközben az intézményben. Átalakul a kreditrendszer és emelik az oktatói fizetéseket.

Lánczi kifejti, hogy a Századvég Alapítvány - amelynek elnöki posztjáról rektori kinevezése miatt hamarosan lemond - esetében nincs szó botrányról, viszont botránykeltésről igen. "Egy személyes megjegyzést azonban engedjen meg nekem: a Századvég Alapítvány elnöke vagyok, és eddig minden költségemet a saját fizetésemből fizettem. A Századvégen belül mindvégig azt képviseltem, hogy amit én nem csinálok, elvárom, hogy más se csinálja. Ezért vagyok felháborodva, amikor a Századvég Alapítvánnyal kapcsolatban botrányról beszélnek. Orbán Viktornak nem adok tanácsokat, néha beszélgetek vele, hogy ezekből vagy az írásaimból mit szűr le, azt csak ő tudja. Kialakult egy kölcsönös tisztelet és a másik munkájának kölcsönös értékelése. Ennyiben merül ki a kapcsolatunk. A rektori megbízatásom kezdetekor, július 1-től pedig lemondok az Alapítvány elnöki posztjáról" - nyilatkozza a Figyelőnek Lánczi András.

A politikai filozófus szerint napjainkban Magyarországon egy rendszerváltás jellegű politika vált modellé. A korrupció nem nagyobb méretű, mint bármilyen más politikai struktúra, vagy ideológia alatti jövedelemszerzés. "Lehet azt mondani, hogy itt szétlopják az országot, és maffiaállamban élünk. De aki ezt mondja, az számoljon azzal is, hogy ezzel a narratívával szét lehet robbantani a teljes rendszerváltást. Mert ha így vélekedik, akkor előkerül majd a privatizáció is" - nyilatkozza a filozófus.

A napi politikával kapcsolatban megjegyzi, hogy az, amit a Jobbik most üzen, az a következő: tulajdonképpen a Fidesz politikájával értünk egyet, de azt mi sokkal tisztábban, erkölcsileg elfogadhatóbban tudnánk csinálni. Ezért kell nekik a radikális figurákat kiiktatni a politikából. Ha ez sikerül, akkor marad az a valószínűleg sok baloldali szavazó számára is elfogadható álláspont, ami morálisan hiteles.

A baloldallal kapcsolatban úgy véli, hogy nem értik a világot. "A magyar baloldal különböző formákban hosszú évtizedekig volt hatalmon. Most, amikor ellenzékben kellene politizálni, nem találják a helyüket. Nem tudják, hogy mit jelent demokratikus körülmények, a szabadesés körülményi között versenyben nyerni".

A Fidesz ugyanakkor megtanulta, hogy "a politikában a legfontosabb a vállat vállnak vetve küzdés, és hogy lojalitás nélkül nincs politikai siker. A legfontosabb parancs, hogy ha bármelyikük meg is botlik, nem engedik el a kezét. A tábláról le kell venni - ilyen bármikor előfordulhat -, de elengedni nem szabad őket" - nyilatkozta a Figyelőnek Lánczi András.

A teljes interjú a Figyelő 2016/20 számában olvasható.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.