brusszel


Újabb komoly fejlemény a magánnyugdíjpénztárak körül

Figyelő Online
2016.06.03  10:20   
mail
nyomtatás
Nem jártak rosszul azok, akik az állami rendszer helyett a magánnyugdíjpénztárakat választották - írja a Világgazdaság.
Nem jártak rosszul azok, akik az állami rendszer helyett a magánnyugdíjpénztárakat választották - írja a Világgazdaság. Pontosan öt évvel ezelőtt darálták be az állami rendszerbe a magánnyugdíjpénztárakat. Akkor a visszalépett 3 millió pénztártag összesen 233,2 milliárd forintnyi reálhozamot (infláció fölötti hozamot) kapott vissza az államtól a megtakarításaiért cserébe, vagyis egy-egy visszalépő átlagosan 75-80 ezer forintot kapott. A maradó pénztártagok most már valószínűleg egymillió forintnál is több pénzt kapnának vissza, ha szintén az egypilléres rendszer mellett döntenének. A visszalépők ugyanis most is ugyanúgy megkaphatják ezt a pénzt, mint öt évvel ezelőtt.

A maradók egyre kevesebben vannak, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint március végén már kevesebb mint 59 ezer tagja volt a négy megmaradt magánkasszának. Tömeges visszalépés nincs az intézményeknél, negyedévente néhány százzal csökken csak a taglétszám, javarészt valószínűleg az elhunyt és a nyugdíjba vonuló tagok miatt. A tagok egyéni számláin már több mint 225 milliárd forint van, vagyis egy-egy tagnak átlagosan több mint 3,8 millió forintnyi megtakarítása lehet. A pénz 47 százaléka magyar állampapírokban, 16 százaléka részvényben, 23,5 százaléka befektetési alapokban, a maradék egyéb eszközökben van.

Ezzel a portfólióval az államosítás óta eltelt időszakban a magánnyugdíjpénztárak elég szép hozamot értek el. Összesen körülbelül 80 milliárd forintnyi hozamot termeltek, ami évente 6-7 százalékos átlagot jelent, ebből az idei első negyedév teljesítménye csaknem 7,2 milliárd forint volt. Az alacsony inflációnak köszönhetően pedig a 2011 közepe óta elért hozam nagyobb része - lapunk számításai szerint körülbelül a kétharmada - reálhozam.

Kapcsolódó cikkek
vg.hu
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.