Félmillió menekült érkezhet a családegyesítés jegyében
Figyelő Online
2016.06.08 12:41
Németországba akár további 500 ezer szíriai menekült is érkezhet a családegyesítés intézménye révén - írta a Süddeutsche Zeitung című lap szerdán a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) becslésére hivatkozva.
A BAMF elemzésében kiemelte, hogy a szíriai menekültek számának megháromszorozódásáról vagy megnégyszereződéséről szóló prognózisokkal szemben az életkor, a gyermekek és a már az országban tartózkodó rokonok száma és egyéb tényezők alapján az várható, hogy a családegyesítés révén a menekültek átlagosan fejenként csak egy rokont költöztetnek át Németországba.
Tavaly év elejétől az idén júniusig nagyjából 500 ezer szíriai menedékkérő érkezett Németországba. Ők alkotják a menedékkérők legnagyobb csoportját, és szinte valamennyien megkapják a menekültstátuszt. Azonban az utóbbi hónapokban bevezetett változtatások miatt emelkedik azok száma, akik csak oltalmazott státuszt kapnak, amelyhez két évig nem jár családegyesítési jog. A menedékjogi kérelmek elbírálása pedig eleve lassan halad, és rendkívül lassú a családegyesítéshez szükséges vízumok kiadása is a törökországi és libanoni német diplomáciai képviseleteken, amelyek a szíriai állampolgárok ügyeiben illetékesek.
Mindennek következtében a családegyesítés "jelentősen elhúzódó" folyamat, és hatása lassan, fokozatosan lesz érzékelhető, de újabb feladatokat ad a szociális ellátórendszernek - írták a BAMF szakemberei a Süddeutsche Zeitung szerint.
A Die Welt című lap az online kiadásában szintén a BAMF adataira hivatkozva azt írta, hogy a 2016. április 30-i állás szerint 1 529 784 olyan külföldi állampolgár lakik Németországban, akik jogállása menekültügyi eljáráshoz kapcsolódik, vagyis menedékjogi kérelmük elbírálására várnak, vagy már döntöttek ügyükben.
További nagyjából 300 ezren vannak, akik még nem tudták benyújtani menedékjogi kérelmüket. Van egy nagyjából 35 ezer fős szíriai csoport is, ők a menekültválság tavaly nyár végi elmélyülése előtt érkeztek Németországba befogadási programok keretében, így nem kell benyújtaniuk menedékjogi kérelmet, és van 70 ezer felnőtt kísérő nélkül érkezett kiskorú is, akiknek szintén nem kell menedékjogért folyamodni.
Ebben a nagyjából 1,9 milliós csoportban mintegy 220 ezren vannak, akiknek jogerős döntés alapján távozniuk kellene Németországból, többnyire azért, mert elutasították kérelmüket. Azonban többségüket - 168 ezer embert - különböző, például egészségi okok miatt egyelőre nem toloncolják ki.
A Die Welt szerint a menekültügyi rendszerrel kapcsolatban van egy további, valószínűleg jelentős, de ismeretlen nagyságú csoport is. Ebbe azok tartoznak, akik valamilyen okból nem léptek kapcsolatba a hatóságokkal, nem regisztrálták magukat semmilyen intézménynél, nem igényeltek szociális támogatást és nem akadtak fenn valamilyen rendőri ellenőrzésen. Szakértők szerint számuk 180 ezer és 520 ezer között lehet.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.