A tüntetők a Park Lane-en helyi idő szerint 11 óra körül gyülekeznek, majd a Parlament elé vonulnak. Ez már a második alkalom ezen a héten, amikor az emberek hangot adnak a népszavazás megdöbbentő eredménye miatti közfelháborodásnak.
„Megakadályozhatjuk a Brexitet, ha a népszavazás eredményét nem fogadjuk el végleges döntésnek és levesszük ujjunkat az önmegsemmisítő gombról” mondta a felvonulás Facebook-oldalán Keiran MacDermott, az esemény szervezője. „Ne hagyjuk, hogy a következő generáció tévútra sodródjon, vonuljunk fel, tiltakozzunk és állítsuk meg a Brexit-et."
A hatalom berkeiben azok, akik a Konzervatív Pártban esélyesek arra, hogy David Cameron miniszterelnök helyébe léphetnek, azon dolgoznak, hogy késleltessék a 28 tagú Európai Unióból való brit kilépés folyamatát. Az egyik pályázó, Michael Gove pénteken azt mondta nem számít arra, hogy a Lisszaboni Egyezmény 50. cikkelyét, amely az EU-ból történő távozás hivatalos kezdeményezését szabályozza, még idén megnyitnák. Hasonlóan nyilatkozott esélyesnek tartott versenytársa, Theresa May.
Az EU vezetői azonban gyors válást követelnek, tartva a bizonytalan brit jövő gazdasági növekedésre gyakorolt kedvezőtlen következményeitől és attól, hogy a lépés az euroszkeptikus tagállamok körében dominó-hatáshoz vezethet.
„A döntés megszületett, nem húzható el és nem semmisíthető meg” mondta a francia elnök, Francois Hollande, aki pénteken a Somme-i csata századik évfordulója alkalmából tartott ünnepségen vett részt. Egy gyors Brexit „elejét venné mindenféle bizonytalanságnak és egyensúlyi zavarnak, különösen a gazdaság és a pénzügyek területén” mondta az elnök. „Minél gyorsabban lezajlik a folyamat, annál jobb a briteknek.”
A múlt heti döbbenetes eredmény válságot idézett elő a pénzügyi piacokon, több trillióval csökkentette a vállalkozások értékét, az angol fontot pedig több mint három évtizedes mélypontjára szorította a dollárhoz képest.
A Bank of England vezetője, Mark Carney csütörtökön arra utalt, hogy nyáron enyhíteni fognak a pénzügyi szabályozás szigorán, mivel a kilépésről való döntés „rendkívül kedvezőtlen” hatást gyakorol a gazdasági fejlődés kilátásaira. További, hátrányos következmény, hogy a kormány bejelentette: valószínűleg eláll attól az ígéretétől, amely szerint 2020-ra a költségvetés többlettel zárhat. A fapados légitársaság, az EasyJet szükséghelyzetet jelentett be, hogy európai járatait megőrizhesse.
'Hazugok, hazugok'
Az EU-ról szóló szavazás mélyen megosztotta az Egyesült Királyság lakóit. Skócia, Észak-Írország és a főváros, London szavazói a maradás mellett foglaltak állást, míg az az 52 százalék, akik a kilépést választották, döntően Anglia szegényebb térségeiben és Wales-ben él.
A szoros eredmény feldühítette azokat, akik az EU-ban akartak maradni. Több mint négy millió ember írta alá azt a kezdeményezést, amely egy második népszavazás kiírását követeli.
Kedden a zuhogó esővel dacolva több ezren gyűltek össze a londoni Trafalgar téren, hogy a Westminster felé vonulva hangot adjanak a június 23.-i népszavazás eredménye feletti haragjuknak. „Hazugok, hazugok” kiabálta a tömeg a parlament épülete előtt, felszólítva a törvényhozókat: „tegyétek a dolgotokat, szavazzátok le!”.
A BBC Newsnight által lebonyolított közvélemény-kutatás szerint a szavazók 16 százaléka véli úgy, hogy Nagy-Britannia az EU tagja marad, és 22 százalék válaszolta, hogy nem tudja, távozik-e.
Theresa May belügyminiszter, aki több tucat képviselő támogatásának megszerzése után várhatóan szeptemberben David Cameron helyébe lép, biztosította a „Távozzunk” kampány támogatóit, hogy tiszteletben tartja az eredményt.
Az elkövetkező napokban a konzervatív képviselők egy sor szavazás után kettőre csökkentik a pártelnök-jelöltek névsorát, a két versenytárs pedig országjáró körútra indul, hogy megszerezze a mintegy 150 ezer párttag támogatását.
Michael Gove, aki csütörtökön véget vetett EU-ellenes kampány-társa, Boris Johnson pártvezetői reményeinek, kétségbe vonta, hogy Theresa May, aki a „Maradjunk” szavazatot támogatta, képes lesz kivezetni Nagy-Britanniát az EU-ból. "A kilépés levezénylésére az lehet a legalkalmasabb, aki a „Távozzunk” mellett kampányolt” mondta. „Én véget vetek az EU nemzetiségűek szabad beáramlásának. Egy ausztrál típusú pontrendszer bevezetésével le fogom szorítani az érkezők számát.”