brusszel


Bemutatkozik a magyar űrprojekt

Figyelő Online
2016.07.05  12:48   
mail
nyomtatás
A Metró Galéria galéria plakátjain keddtől egy hónapon át tekinthető meg a Puli Space magyar űrprojekt, amelynek történetét és céljait egy hónapon át láthatja a közönség a metró M2, M3 és M4 szerelvényeiben.
A kampány célja, hogy bemutassa a Google Lunar XPRIZE (GLXP) versenyét és benne a Puli Space részvételét a nagyközönség, illetve a lehetséges támogatók előtt - emelte ki a kiállítás keddi megnyitóján Pacher Tibor, a Puli csapatvezetője.
Kiemelte: a Puli csapata széles körű kampányban mutatja be a világ legnagyobb technológia versenyét, valamint magát a magyar projektet. Ennek célja, hogy 2017. december 31-ig sikeresen végrehajtsa a kiírás szerinti feladatokat: a Holdra eljuttassák a magyar robotot, amelynek legalább 500 métert meg kell tennie az égitest felszínén, és nagy felbontású videót és képeket kell visszaküldenie a Földre. 2015-ben az izraeli SpaceIL és az amerikai Moon Express mutatta be érvényes rakétaindítási szerződését, a többi csapatnak - így a Pulinak is - 2016. december 31-ig kell bemutatnia saját szerződését, ha versenyben akarnak maradni. Ezért a magyar startupnak a holdjáró fejlesztése mellett nemzetközi kapcsolatait is erősítenie kell.

Pacher Tibor beszámolt arról is, hogy eddig a számos együttműködési megállapodást kötetöttek egyebek mellett a casablancai l'Université Hassan II de Casablanca kötelékébe tartozó l'Ecole Nationale Supérieure d'Electricité et de Mécanique-kal, az Osztrák Űrfórummal, valamint a Google Lunar XPRIZE versenyen a magyar csapat az egyik legerősebb versenytársával, a pittsburghi Astrobotic csapatával is.
"Ahhoz azonban, hogy Magyarország negyedik nemzetként eszközt juttasson a Holdra, a Puli önereje nem elég, nemzetközi partnerei mellett feltétlen szükségünk van a magyar emberek, cégek és az állam szerepvállalására, anyagi támogatására is" - tette hozzá a csapatvezető.
A Puli a Holdra jutást 2017. második felében tervezi megvalósítani, egyik versenytársának leszállóegységén utazva. Jelenleg egy amerikai és egy európai GLXP résztvevő csapattal folynak tárgyalások az úgynevezett "ride sharing"-ről.

A harmincmillió dollár összdíjazású Google Lunar XPRIZE példa nélküli verseny, amely a világ minden táján kihívás elé állítja és inspirálja a mérnököket és a vállalkozókat, hogy kifejlesszék a robotalapú űrkutatás olcsó metódusait. 2007 és 2010 között 16 országból 29 csapat regisztrált, mára tizenhatan maradtak 13 országból, Európát Németország és Olaszország mellett a magyar Puli Space képviseli. A verseny győztese az a magánerőből finanszírozott csapat lesz, amely sikeresen eljuttat a Holdra egy robotot. Ennek legalább 500 métert meg kell tennie a Hold felszínén, és nagyfelbontású videót és képeket kell visszaküldenie a Földre.
Az első csapat, amelynek ez sikerül, elnyeri a húszmillió dolláros fődíjat, a második csapat pedig ötmillió dollárt kap. Egymillió dollárban részesül az a csapat, amely ösztönzi a sokszínűséget az űrkutatás területén, és négymillió dolláros bónusz díj jár azoknak a csapatoknak, amelyek további technikai feladatokat teljesítenek, például tízszer távolabbra jutnak, túlélik a holdi éjszakát, vagy meglátogatják a korábbi holdmissziók helyszíneit.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200
 
rotate image left by 90 degreespreviousstart slideshownextrotate image right by 90 degrees
loading
close clearbox
stop slideshowstart slideshow