brusszel


Slampos köztársaság

Figyelő Online - Inotai Edit
2016.07.10  15:00   
mail
nyomtatás
ELNÖKVÁLASZTÁS AUSZTRIÁBAN. Hiába lélegeztek fel az osztrákok májusban, amikor hajszál híján mégsem a szabadságpárti Norbert Hofer lett az államfő, az alkotmánybíróság ítélete után most újból kezdődhet a cidri. De vajon nyert-e a demokrácia?
Százötven oldalon sorolta az osztrák Szabadságpárt (FPÖ), hogy mikor és hol történtek szerintük választási szabálytalanságok a május 22.-i elnökválasztáson. Minden voks számíthat, hiszen az FPÖ jelöltje, Norbert Hofer csupán 31 ezer szavazattal maradt le az egykori zöldpárti vezető, most független színekben induló Alexander Van der Bellen mögött. A demokrácia állapotát folyamatosan kritizáló FPÖ az alkotmánybírósághoz fordult panaszával, és csak nyerhetett az ügyön. Ha a taláros testület elutasítja a beadványt, mert úgy látja, nem történtek választási szabálytalanságok, akkor tovább ostorozhatja az osztrák közállapotokat és sulykolhatja a választóiba, hogy "elcsalták a választásokat". De ennél még sokkal jobban járhat, ha megismétlik a szavazást: egy jobb mozgósítással, az európai politikai változásokat kihasználva végül meg is kaparinthatják az államfő posztot.

POLITIKAI DÖNTÉS
Az osztrák közvéleményt jókora meglepetés érte, amikor az alkotmánybíróság pénteken úgy döntött: valamikor ősszel - várhatóan szeptember 25-én - meg kell ismételni az elnökválasztás második fordulóját, és nemcsak azokban a körzetekben, ahol valóban találtak szabálytalanságokat, hanem az egész országban. Az osztrák taláros testület úgy érvelt, hogy bár választási csalásokra nem derült fény, de jó sok szabálytalanságra igen: 67 tanút hallgattak meg, négy napon át tartott a nyilvánosság számára is nyitott procedúra, alaposan vizsgálódtak.

További részletek a Figyelő 2016/27. számában.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.