brusszel


Hiller megköszönte Orbán korábbi elismerő szavait és üzent Botkának is

Figyelő Online
2016.07.07  14:00   
mail
nyomtatás
Az MSZP megerősítésén és társadalmi támogatottságának növelésén kíván dolgozni Hiller István, akit egyelőre nem a más pártokkal való esetleges választási együttműködés érdekel. A szocialisták új választmányi elnöke az MTI-nek adott interjúban azt mondta, "a nemzeti együttműködés rendszerének csúfolt hatalom" ellenfelének tartja magát, mindazonáltal fenntartja azt, amit tavaly ősszel a migrációs válság kezelésével kapcsolatban mondott a déli határra épített kerítésről, de nagyon reméli, sikeres lesz az EU-török-megállapodás. Kitért arra is: lehet az MSZP-nek a párton belülről más kormányfőjelöltje, mint Botka László korábbi választmányi elnök.

Hiller István azt mondta, azért szeretett volna választmányi elnök lenni, mert szükségét érzi annak, hogy az operatív döntéshozatal mellett a hosszú távú gondolkodás, a stratégiaalkotás is "valóság legyen" a magyar baloldalon, az MSZP-ben. Hozzátette: kell, hogy legyen egy jövőkép, arról, hogy az MSZP hogyan gondolkodik az országról, a nemzetről, Európáról, a világról, és nem távoli filozófiai tételeket, hanem világos és választható alternatívát kell kínálnia. "Ma olyan az ország politikai élete, mint egy olyan étterem, amiben egyféle menü van" - fogalmazott, hozzátéve: választási lehetőség van, valaki vagy kikéri vagy nem kéri ki ezt az egyfajta menüt. A korábbi MSZP-elnök azt mondta, többet akar annál, hogy elutasíthassa az "A menüt", jövő év végére egy új étlapot szeretne "a demokratikus oldalon": egy baloldali, szociáldemokrata jövőképet.

Hol van az új étlap?

Szerinte nagyon sokan vannak olyanok, akik azért nem csatlakoznak egyetlen párt támogatóihoz sem, mert bár elutasítják a jelenlegi hatalmat, nem látják "ezt az új étlapot". A politikus akkor tartja nyerhetőnek 2018-at számukra, ha vonzó lesz az alternatívájuk ezeknek az embereknek. Hiller István szerint új intellektuális networkre van szükségük, és a választmány lehetőséget nyújt híd építésére a baloldali értelmiség felé. Ezért szakmai kabineteket hoznak létre: lesz olyan, amely a modern nemzetfogalom és a modern baloldal összekapcsolásának témájával, egy másik a demokratikus oldal szimbolikus politizálásával foglalkozik majd. De olyan munkacsoport is lesz például, amely az ország hosszú távú energiaellátásáról alakít ki álláspontot - tette hozzá.



MTI Fotó: Bruzák Noémi

A pártokkal való összefogást firtató kérdésre azt mondta: "nincsen kompromisszum a Jobbikkal", bár érti azokat a véleményeket, hogy a Fidesz leváltása érdekében még a nem demokratikus erőkkel is össze kell fogni. A Fidesszel való együttműködés lehetőségével kapcsolatban rögzítette: "a nemzeti együttműködés rendszerének csúfolt hatalomnak az ellenfele vagyok, ezt egy álságos rendszernek tartom". Azoknak, akik őt fideszesnek tartják, azt javasolja: mindenki csak annyira bontsa a nemzeti együttműködés rendszerét, mint ő, "csak annyit tegyen", hogy háromszor megnyeri egyéni választási körzetét. Orbán Viktor miniszterelnök korábbi nyilatkozatára, miszerint nemzeti érzelmű embernek tartja Hiller Istvánt, a választmányi elnök úgy reagált, "az elismerő szavakat köszönöm, és ugyanúgy a kormány leváltásért harcolok".

Mit tud Szanyi?

Arra a felvetésre, miszerint Szanyi Tibor elnökjelölt szerint kollaboránsok vannak a pártban, és a jelenlegi vezetésnek nem érdeke eltávolítani őket, Hiller István azt mondta, reméli, ez a kijelentés csak egy választási fogás volt, ilyet ugyanis általános alannyal nagyon veszélyes mondani a politikában. Ha Szanyi Tibor ilyenről tud, azt meg kell nevezni, ha nem tudja megnevezni, akkor nem szabad általánosítani - közölte, jelezve azt is, hogy a választási kampány a kongresszussal véget ért, és a küldöttek világos személyi döntéseket hoztak.
Hiller István most is tartja azt, amit tavaly ősszel mondott: nem szereti a kerítést, "csak mondjon valaki ennél jobbat". Hozzátette: azóta azonban létrejött az EU-török-megállapodás, amelyet nagy jelentőségűnek értékel és reméli, kellő idő lesz annak gyakorlati, sikeres megvalósítására. Mint mondta, mindig úgy gondolta, hogy a migránsügyet nem az EU határain belül lehet megoldani, hanem az unió segítségével ott, helyben, ahol keletkezik a probléma. Nem gondolja, hogy az unió területén belül létezik valóságos megoldás - fűzte hozzá.

Osztva pártja álláspontját, a választmányi elnök azt mondta, hogy október 2-án, a kvótareferendum napján otthon kell maradni, mert ez a népszavazás arról szól, hogy a kormány "ki akarja vinni az országot az EU-ból". "Ha otthon maradsz, Európában maradsz" - fogalmazott. Hiller István egyelőre nem foglalkozik azzal, hogy 2018-ban lesz-e összefogás, együttműködés a baloldali pártok között, mert előbb meg akarja erősíteni az MSZP-t, hogy a szövetségi politika kérdéseire a szocialista párt számára előnyös választ tudjanak adni. Közölte, most nem azzal foglalkozik, más pártok viszonya milyen az MSZP-hez, a szocialista párt megerősödése és társadalmi támogatottsága érdekli. Hasonlóan vélekedett arról a kérdésről is, hogy párton belülről vagy kívülről kell-e az MSZP-nek miniszterelnök-jelöltet választania. Úgy fogalmazott: "én alapozok, nem a második emeleti dolgozószoba berendezésével foglalkozom".

Csak Botka Lászlónak van joga válaszolni az országos politikában való szerepvállalására vonatkozó kérdésekre - mondta Hiller István, aki igennel válaszolt arra, hogy az MSZP-nek párton belülről lehet-e más miniszterelnök-jelöltje, mint Botka László. Nevet nem kívánt mondani, de azt jelezte, ő nem vállalná a jelöltséget. Hiller István szólt arról is, hogy korábban nem sokat dolgozott együtt Molnár Gyula pártelnökkel, de az elmúlt rövid időszak tapasztalatai alapján jó együttműködésre számít.

Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.