Az EU-ban a Brexit miatt romlott a gazdasági hangulat
Figyelő Online
2016.07.28 18:40
Júliusban az euróövezetben kissé javult, az Európai Unióban pedig romlott a gazdasági hangulat az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi főigazgatósága (DG ECFIN) csütörtökön közzétett felmérése szerint.
Az ESI (Economic Sentiment Indicator) gazdasági hangulatindex júliusban az előző havihoz képest 0,2 ponttal 104,6 pontra emelkedett az euróövezetben és 0,9 ponttal 104,8 pontra csökkent az EU-ban.
Az euróövezet nagyjából változatlan mutatója a fogyasztói hangulat romlását, valamint az ipari, kiskereskedelmi és építőipari mutatók ezt kiegyenlítő emelkedését takarja.
Az EU hangulatmutatójának romlása elsősorban a legnagyobb nem euróövezeti gazdaságban, Nagy-Britanniában az index 4,4 pontos esésének volt tulajdonítható. Ettől eltekintve az építőiparban javult, a feldolgozóiparban pedig stabilan tartotta magát a bizalmi index. A szolgáltatási és kiskereskedelmi mutatók viszont romlottak. Az Európai Unióban a fogyasztói bizalom is nagyobb mértékben romlott, mint az euróövezetben.
A brit ipari index 1,3 pontról mínusz 2,6 pontra csökkent, a szolgáltatási 1,7 pontról mínusz 1,4 pontra, a fogyasztói bizalom mínusz 1,2 pontról mínusz 9,2 pontra, a kiskereskedelmi mutató mínusz 1,2 pontról mínusz 6,7 pontra, az építőipari pedig mínusz 0,5 pontról mínusz 3,0 pontra. Az összesített brit index 107,0 pontról 102,6 pontra csökkent.
A Brexit-szavazás alig gyakorolt hatást az EU-tagállamok gazdasági hangulatindexére, az alacsonyabb brit értékek csak az uniós átlagot húzták le.
A magyar ESI mutató júliusban 114,5 pontra emelkedett az előző havi 108,5 pontról. Ezen belül a feldolgozóipari mutató 4,8 pontról 8,3 pontra emelkedett, a szolgáltatási mínusz 4 pontról 3,7 pontra javult, a fogyasztói hangulat mínusz 18,2 pontról mínusz 14,5 pontra javult, a kiskereskedelmi mutató 9 pontról 2,6 pontra, az építőipari pedig mínusz 16,6 pontról mínusz 17,9 pontra csökkent.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.