Észak-koreai diplomata lehetséges szökését vizsgálja a brit külügy
Figyelő Online
2016.08.17 11:01
Vizsgálja a brit külügyminisztérium az arról szóló híreket, hogy disszidált Észak-Korea londoni nagykövetségének egy magas rangú tisztségviselője.
A brit sajtó a Dzsungang Ilbo című dél-koreai lapra hivatkozva arról írt szerdán, hogy a diplomáciai képviselet egy magas rangú tagja családjával együtt nemrég egy harmadik országba távozott, ahol menedéket kért.
A BBC szerint De Jong Ho első beosztott szökött meg, a Dzsungang Ilbo szerint is vagy ő, vagy Rju Kjong Dzun harmadik titkár.
Az észak-koreai nagykövetség egyelőre nem erősítette meg a hírt, amellyel kapcsolatban csak annyit mondott, "hirtelen jött". A brit külügyminisztérium viszont közölte, vizsgálja az értesülést.
Nagy-Britannia és a kommunista ázsiai ország között tizenhárom éve állt helyre a diplomáciai kapcsolat, és nyílt meg Londonban Észak-Korea nagykövetsége. Azóta nem volt példa disszidálásra - emlékeztetett a The Guardian című lap, amely arról írt, hogy a diplomata egyik feladata volt figyelemmel kísérni a brit fővárosban élő észak-koreai disszidenseket. Őt bízták meg azzal is, hogy cáfolja az Észak-Koreának címzett brit bírálatokat az emberi jogok helyzetéről.
De Jong Ho kisebbik fia egy nyugat-londoni iskolába járt, és egyik osztálytársa szerint július közepén eltűnt. "Igazán jó barátok voltunk, minden nap bejelentkezett a Facebookra. Egyszer csak azonban eltűnt a közösségi hálóról" - idézte őt a The Guardian. A fiút felvették a patinás Imperial College Londonba, ahol matematikát és komputertudományokat tanult volna.
A diplomata korábban is szolgált Nyugaton, például Dániában, Londonba négy éve nevezték ki.
Brit kommentárok szerint a diplomata hasznos információkkal szolgálhat Kim Dzsong Un rezsimjéről, ezért igen értékes lehet a személye. "Ezek a magas rangú tisztségviselők eszesek, képzettek, jól beszélnek angolul, és külföldön nem koktélpartikra pazarolják az idejüket" - mondta a brit Királyi Külügyi Intézet egyik Ázsia-szakértője, aki szerint a hírszerző ügynökségek sokat adnának azért, hogy bepillantást nyerjenek Kim Dzsong Un módszereibe, valamint abba, hogy mennyire stabil a rezsim helyzete, és mi történt az ország korábbi magas rangú vezetőivel.
A diplomata politikai és személyes okokból is disszidálhatott, lehet, hogy jobb életet akart visszavonulása közeledtével - vélekedett John Nilsson-Wright. Hozzátette ugyanakkor, hogy a szökés igen kockázatos, az észak-koreai rezsim az otthon maradt rokonokon és barátokon állhat bosszút, de előfordulhat, hogy üldözőbe veszi a szökevényt, és ha elfogja, drákói büntetésnek veti alá.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.