brusszel


Háborognak az osztrákok

Figyelő Online
2016.08.29  16:50   
mail
nyomtatás
Elégedetlen a demokrácia jelenlegi állapotával az osztrák lakosság több mint fele, és a többség jobban bele szeretne szólni a politikai élet alakulásába - olvasható a Der Standard című napilapnak a felmérést ismertető hétfői számában.

A linzi Market közvélemény-kutató intézet a Der Standard megbízásából 400 választásra jogosult osztrák állampolgár véleményét kérdezte meg augusztus közepén.
A megkérdezettek 52 százaléka jelentős változást szeretne, s csak 34 százalék elégedett a jelenleg működő rendszerrel. Leginkább az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) szavazói változtatnának, 87 százalékuk más politikai rendszert képzel el, csupán minden tizenegyedik szabadságpárti támogató értékelte jónak a fennálló berendezkedést.
"Jellemzően az Osztrák Néppárt (ÖVP), a Zöldek támogatói, az idősebbek és a magasabb iskolai végzettségűek elégedettek, míg a középfokú végzettséggel rendelkezők és a középkorúak inkább elégedetlenek a rendszerrel" - nyilatkozta a lapnak az intézet vezetője, Werner Beutelmeyer.

Hozzátette: a felmérés eredménye nem azt jelenti, hogy az osztrákok a demokratikus berendezkedést bírálják, hiszen a megkérdezettek túlnyomó része több beleszólást adna a lakosoknak. Kiemelte továbbá, hogy a válaszadók határozottan elutasították, hogy király vagy császár töltse be formálisan az államfői tisztséget, amely az intézetvezető szerint egyértelmű kiállást jelent a köztársaság államformája mellett.
Minden második megkérdezett csökkentené a parlament létszámát, leginkább a kisebb pártok támogatói gondolják így. A válaszadók 46 százaléka évente kétszer népszavazást tartana olyan kérdésekben, amellyel aztán a kormánynak és a parlamentnek foglalkoznia kellene.

A megkérdezettek nagy része, jellemzően a szabadságpárti és a szociáldemokrata szavazók kiálltak amellett, hogy közvetlenül választhatók legyenek a tartományi vezetők és a kancellár, a válaszadók 54 százaléka pedig határozottan elutasította azt, hogy a parlament döntsön az államfő személyéről. Mintegy ötven százalék nem növelné az államfő jelenlegi feladat- és hatáskörét.

Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.