brusszel


Az állam belátta, kevés a közgazdász

Figyelő Online - Cseke Hajnalka
2016.09.19  14:53   frissítve: 2016.09.19 12:25
mail
nyomtatás
Míg 2012-ben kis híján eltörölte az állam a támogatott közgazdász és a jogászképzést, 2016-ra a négy évvel ezelőtti 256-ról 1500-ra emelte az állami finanszírozású közgazdász hallgatói helyek számát – tudta meg a figyelo.hu.

 

A diákokat nem kedvetlenítette el az, hogy jórészt fizetős szakokon tanulhatnak, kifizetik a szemeszterenkénti 200-300 ezer forintot, ugyanis a piacon korlátlan kereslet mutatkozik a közgazdász-végzettségű szakemberek iránt, ami a magas fizetésekben is megmutatkozik. A 2012-es sokk a múlté, amikor az egyetemek vezetői hitetlenkedve nézték a keretszámokat, hogy hány állami támogatású helyet hirdetnek meg az egyes képzéseken. Négy évvel ezelőtt hidegzuhanyként érte a jelentkezőket, hogy a korábbi 4900-ról 250-re csökkent az állami finanszírozású helyek száma. Az intézményvezetők szavakat is alig találtak a Hoffmann Rózsa oktatási kabinet nevével fémjelzett intézkedésre. A 95 százalékos keretcsökkentés az intézmények vezetőit új stratégia kidolgozására sarkallta,

TOVÁBBBRA IS NÉPSZERŰEK
A Figyelő megnézte, mi történt 2012 óta, visszavetette-e a jelentkezési kedvet a keretszámok csökkentése. Az országos adatokat nézve cseppet sem, a hallgatók kifizetik a szemeszterenkénti 185-250 ezer forintos díjat alapszakon, az idegen nyelvű és master képzésekért pedig akár a 300 ezer forint feletti összeget is. A gazdálkodási és menedzsment, közgazdász és egyéb pénzügyi képzések népszerűsége országszerte a legnépszerűbb szakok közé tartoznak. A piacon azonnali elhelyezkedéssel és a nemzetgazdasági átlagot messze meghaladó fizetéssel kecsegtetnek. A Felvi adatai szerint évek óta stabilan vezetik a jelentkezési ranglistát. A most kezdődő 2016/17-es tanévben is a gazdaságtudományi képzés, – ami persze jóval szélesebb területet ölel fel, mint az alkalmazott közgazdaságtan vagy gazdaságelemző szak, mert ide tartozik például a gazdálkodási és menedzsment, turizmus-vendéglátás, pénzügy és számvitel, kereskedelem és marketing képzés is – az első helyen szerepel, erre a területre összesen 29.293-an jelentkeztek, s közülük 16.188 fiatalt fel is vettek. A Figyelő úgy tudja, az elkövetkező években erősíteni kívánja az állam a közgazdászképzést, az oktatási kabinet pedig már korrigálta a négy évvel ezelőtti durva vágást.

MINIMÁLIS DÍJNÖVEKEDÉS
Lapunk megkereste a Budapesti Corvinus Egyetemet, hogy megtudja, hogyan alakult a hallgatói létszám ezen a területen. Az egyetem tájékoztatása szerint 2012-ben a közgazdász végzettséget nyújtó képzéseken országos szinten 256 diákot vettek fel állami ösztöndíjas képzésre, ebből a BCE-re 80-at. Idén országos szinten a közgazdász végzettséget nyújtó állami ösztöndíjas képzésekre 1500 hallgató került be, a BCE-re 941-en. Mint megtudtuk, a négy évvel ezelőttihez képest minimálisan változott az önköltség mértéke. Alkalmazott közgazdaságtan szakon magyar nyelvű alapképzésen 2012-ben szemeszterenként 215 ezer forintot kellett fizetni a Corvinuson, a mostani tanévben 250 ezer forintot. Az angol nyelvű képzés négy éve 245 ezer forintba került, ám emellett idegennyelvi hozzájárulást is kellett fizetniük a hallgatóknak, 300 ezer forintot. Utóbbi összege azonban csökkent, ma 200 ezer forint, az angol nyelvű képzés díja pedig mindössze 5 ezer forinttal emelkedett, 250 ezerbe kerül. Érdekesség, hogy alkalmazott közgazdaságtan szakon évről-évre kevesebben tanulnak a Corvinuson, 2012-ben még 151-en, tavaly már csak 75-en. Eredetileg több hallgatót vettek fel, 162, illetve 84 fiatalt, ám közülük ennyien iratkoztak be. Az idei évben is nagyjából ezen a szinten maradt a hallgatók száma, 85-en felvételiztek sikeresen, s közülük 22-en tanulhatnak állami támogatással.

TOPLISTÁN
A magyar felsőoktatás gazdaság- és társadalomtudományi képzési zászlóshajójának számító Budapesti Corvinus Egyetem a napokban újabb jelentős nemzetközi elismerésben részesült , vezetés és szervezés mesterképzése a közép-kelet-európai térség más jelentős intézményeit megelőzve a 70. helyen áll a Financial Times menedzsmentképzéseket rangsoroló idei felsőoktatási toplistáján. A rangsorban a BCE gazdálkodástudományi kara (Corvinus Business School) megelőzte a Prágai Közgazdasági Egyetem, a Varsói Közgazdasági Iskola, a Manchester Business School vagy a BI Norwegian Business Schoolt. A Financial Times egyebek között a tandíj és a képzés minőségének aránya, a végzettek fizetése és elhelyezkedési adatai szerint állítja fel a rangsort. Az intézmény közleménye szerint e tekintetében a lista élmezőnyében, az ötödik helyen áll a Corvinus, de az is fontos, hogy a szakon végzettek fizetését évi 45 495 dollárra becsülik.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.