Habony Árpád nemzetközi vizeken
Figyelő Online
- Brückner Gergely–Baka F. Zoltán
2016.10.07 09:00
A HORVÁT ÉS A FRANCIA MELÓ. Európai szövetségeseket remélhet a Fidesz attól, hogy Habony Árpád immár nem csak itthon, de Horvátországban és Franciaországban is segíti a jobboldal politikai győzelmét.
Magyarország leghíresebb „nem-közszereplője", a miniszterelnök láthatatlan tanácsadója és politikai stratégája, Habony Árpád nemzetközi politikai tanácsadó lett. Információink szerint az amerikai Arthur J. Finkelsteinnel közösen birtokolt és Lánczi Tamás által ügyvezetett londoni Danube Business Consulting Ltd. legalább két nagyobb nemzetközi munkában is részt vett az elmúlt egy évben. Horvátországban, ahol gyakorlatilag folyamatos a választási üzemmód, a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) elnevezésű jobboldali keresztény párt, míg Franciaországban a visszatérésre készülő volt elnök, a republikánus (volt UMP) Nicolas Sarkozy kampányának vezető tanácsadója.
HORVÁT MÚLT
Horvátországhoz természetes kötődése is volt Habony Árpádnak. Bár ő viszonylag kevés üzleti tisztséget viselt Magyarországon, de Szalay-Bobrovniczky Kristóf londoni nagykövettel együtt 2008 és 2010 között ő képviselte az Adriatic Islands Group Kft elnevezésű horvát hátterű társaságot. A két üzletember egy ideig Vitézy Tamással, majd később tőle leválva vitt horvát befektetéseket, elsősorban egy eddig rendkívül lassan haladó aquapark-projektet.
Horvát ismeretei mindenesetre voltak Habonynak, de így is meglepő lehetett, amikor a jobboldali HDZ előbb informálisan, majd hivatalosan is politikai tanácsadói munkára kérte fel Habonyékat. Nem volt könnyű feladat. Összességében a HDZ dominálja a független Horvátország elmúlt 25 évének politikáját, hiszen 1990 és 1999 között, illetve 2003 és 2010 között is hatalmon volt, de a fénye mégis erősen megkopott.
Franjo Tudjman, a párt első elnöke érte el a délszláv háborúban a horvátok függetlenségét, majd ő lett az első horvát elnök. Ekkor még a HDZ verhetetlenül népszerű volt, az amúgy is erősen vallásos és a háború miatt a nemzeti retorikára is nagyon fogékony országban. De aztán jöttek a kudarcok, például Ivo Sanader HDZ-s miniszterelnök sok-sok kínos ügye és a HDZ népszerűsége erősen megkopott. Hiába sikerült a párt újabb és újabb vezetőinek az Európai Unióba is bevezetni az országot, a HDZ megbukott, és 2015-ig a szociáldemokrata Zoran Milanović volt a miniszterelnök.
A teljes cikk a Figyelő 2016/40. számában olvasható.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.