brusszel


Magasabb fokozatba kapcsolt a cégfelvásárlási piac

Figyelő Online
2016.10.07  11:33   
mail
nyomtatás
Nemzetközi és európai szinten is érezhető a befektetési kedv megerősödése a fúziók és cégfelvásárlások területén; a magyar piac kicsinek számít e tranzakciók szempontjából, itt inkább az eladási tendencia erősödik - összegezte elemzésében a Grant Thornton Corporate Finance Kft.

Az MTI-hez eljuttatott elemzés szerint a korábbinál lényegesen aktívabb a felvásárlási piac 2015 óta, a csökkenő kamatok és az emelkedő kockázatvállalási nyomás hatására. Mind az intézményi, mind a lakossági befektetőknek nehéz megszokni a nulla vagy negatív kamatkörnyezetet, a befektetők keresik az alternatívákat.

Élénk például az érdeklődés a nagyobb regionális, de a globális ingatlanalapok részéről is a Kelet-Közép-Európában és a Délkelet-Európában található logisztikai, kereskedelmi és ipari épületek felvásárlása iránt. A magas hozzáadott értékű szektorok - szoftverfejlesztés, alkalmazott technológia, biotechnológia és az orvosi technológia - iránt is a világ minden részéről van érdeklődés.

A régiós trendek közül kiemeli a tájékoztató, hogy a lengyel cégek a 2014-2015-ben tapasztalható csökkenő aktivitás után ismét nagy erővel keresnek és vásárolnak fel társaságokat Európa kelet-közép és délkeleti térségében.
A magyarországi fúziós és cégfelvásárlási piac kis méretét mutatja, hogy a magánszektorban keletkező tranzakciók jelentős többsége 5-25 millió euró (1,5-7,5 milliárd forint) közé tehető, ami sok európai és főleg globális kockázatitőke-befektetőnek messze a méretküszöb alatti összeg.

A magyar cégek esetében inkább az eladási hullám emelhető ki Kővágó János, a Grant Thornton Corporate Finance Kft. ügyvezető igazgatója szerint. Ennek okát abban látja a szakember, hogy Magyarországon nincs olyan jól működő tőzsde, ahol kisebbségi tulajdonrész eladásával is friss tőkét lehetne bevonni vagy részleges (kisebbségi) tulajdonrész-értékesítés is lebonyolítható lenne.

Bár az uniós kockázati tőkeprogram, a Jeremie kisebb cégek esetében jó lehetőség tőkebevonásra, de a tapasztalatok szerint a középvállalatok esetében továbbra sincs megfelelő megoldás az 5 millió euró feletti tőkebevonásra - közölték.

Szintén a cégeladások számát növeli, hogy sok magyar vállalatnál elérkezett a generációváltás ideje, de a tulajdonos családtagjai nem érdeklődnek az üzlet iránt, inkább eladják a vállalkozást. Sok cég a helyi piac korlátai és kockázatai miatt dönt úgy, hogy önálló működés helyett stratégiai partner bevonásával, egy globális társaság tagjaként, de továbbra is helyben működve lényegesen jobb feltételeket érhet el - áll az elemzésben.

Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.