brusszel


Az offshore-botrány kirobbantója panaszkodott

Figyelő Online
2016.11.29  15:18   
mail
nyomtatás
A Panama-papírok néven elhíresült offshore-botrányt kirobbantó egyik német újságíró szerint az ügy arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenleginél sokkal jobban kellene védeni az ilyen sztorikat kiszivárogtató forrásokat.
Frederik Obermaier a Panama-iratok - Egy világraszóló leleplezés története című kötet két szerzőjének egyike a könyv magyar kiadásának keddi budapesti bemutatóján arról beszélt: máig nem találkozott a 2,6 terabájtnyi adat kiszivárogtatójával, aki meggyőződése szerint egyetlen személy.
Mint mondta, ez egyfelől egyszerűbbé tette a feldolgozással foglalkozó csapat munkáját, másrészt viszont alaposabb ellenőrzést tett szükségessé, hiszen nem volt világos, hogy ki és milyen indítékkal juttatta el hozzájuk az információkat.
A Süddeutsche Zeitung (SZ) című német lapnak több százezer offshore-cég titkos adatát szivárogtatta ki egy titkos forrás a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodától, amely névtelen offshore vállalatokat ad el az ügyfelei számára a világ számos részén. Ezekkel a cégekkel a tulajdonosok el tudják rejteni üzleti tevékenységüket.

Az SZ tényfeltáró újságírója kedden egy kérdésre válaszolva megjegyezte, sokkal kisebb médiafigyelemmel számolt, ő arra számított, hogy pár napig lesz címlapsztori a világsajtóban a leleplezés, amelyen egy évnél is tovább dolgoztak.
Megjegyezte: az elmúlt nyolc hónapban több változást látott offshore-ügyekben, mint várta, ugyanakkor hangsúlyozta, az offshore-szolgáltatások igénybe vevői - mint a Mossack Fonseca cég mostani esete mutatta - botrány esetén nem tesznek mást, mint másik szolgáltatót választanak.

Frederik Obermaier szerint fel lehetne számolni a hatalmas összegeket láthatatlanul és adóelkerüléssel mozgató offshore-világot, ha a gazdasági nagyhatalmak összefognának ennek érdekében, ugyanakkor megemlítette: Panama mellett számos országban és az Egyesült Államok több tagállamában is virágzik ez az iparág.
Az újságíró egy felvetésre válaszolva arról beszélt: nem tudni, mekkora pénzek mozognak a szektorban, de még az sem, hogy mekkora piaci részesedést mondhatott magáénak a leleplezés előtt a panamai cég, amelynek adataihoz hozzájutottak.
"Messze nem néztük még át a teljes, 2,6 terabájtnyi anyagot" - mondta az MTI-nek a szerző, aki szerint körülbelül egyötödnyi rész feldolgozásával végeztek, úgyhogy születhetnek még újabb sztorik az adathalmaz alapján.

"Azt gondolom és azt remélem, hogy a nagy neveket, legalább a politikában, megtaláltuk", de lehetnek még rejtve maradt történetek, hiszen vannak még kézírásos dokumentumok is a csomagban - fogalmazott, megjegyezve, hogy érdekes lesz a jövőben figyelni, hogy az iratokban szereplők közül tűnik-e fel valaki majd újoncként a közélet porondján.
Munkamódszerükről szólva elmondta: mind a négyszáz részt vevő újságíró megkapta a teljes anyagot, és dolgozhatott azzal; az egyetlen korlátozás az volt, hogy a sztori kirobbantásáig nem publikálhatta az eredményeket, de ezt követően is próbálták visszafogni a résztvevők közötti konkurenciaharcot.

Óvintézkedéseikről szólva a bemutatón Frederik Obermaier elmondta: Németországban - ahol eddig mintegy ötvenezer példány fogyott a kötetből - a sztori SZ-beli megjelenésének másnapján, minden előzetes bejelentés és megállapodás nélkül szállították ki a könyvet a nagyobb boltokba.
Megemlítette azt is: olyan külföldi nyomdát bíztak meg az előállítással, ahol valószínűsíthető volt, hogy senki nem beszél németül, a kész köteteket pedig egyből lefóliáztatták, nehogy kiderüljön tartalmuk.
Szólt arról is: noha német kollégáival együtt tett óvintézkedéseket, máshol sokkal súlyosabb a projektben résztvevők helyzete: Panamában testőrt kellett bérelni munkatársaiknak, a törökországiak közül volt, aki halálos fenyegetést kapott, orosz kollégáiknak pedig el kellett hagyniuk hazájukat.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: offshoreSZ

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.