brusszel


Ausztria dühös a paksi atomerőmű ügyében született döntés miatt

Figyelő Online - Csepi Lajos
2017.03.07  16:56   
mail
nyomtatás
Az EU hatóságai hétfőn jóváhagyták azt az atomenergetikai bővítésre irányuló, ellentmondásos magyar projektet, amelyet Oroszország keményen támogat.
A jóváhagyás elhárítja az utolsó akadályt az egyetlen magyar atomerőmű 12,5 milliárd eurós bővítése elől. A projektet Oroszország 80 százalékos mértékben finanszírozza annak ellenére, hogy Európa és a Kreml között igen nagy a feszültség. Az Európai Bizottság „a verseny torzításának korlátozására tett magyar kötelezettségvállalások alapján, az Európai Bizottság az EU állami támogatásra vonatkozó szabályai szellemében jóváhagyta a projekt támogatási rendjét” olvasható a közleményben.

A két 1,200 megawatt kapacitású reaktort a közvélemény Orbán Viktor miniszterelnök stratégiai projektjének tekinti, aki Oroszország közeli szövetségese. Az EU hatóságaitól azt várták, hogy alaposan vizsgálja át az ügyletet. Sokan tartanak attól, hogy a Kreml az atom-projektet az uniós ország-csoport érzékeny energetikai ágazatába történő további beavatkozásra használja fel.

A harcosan atomenergia-ellenes Ausztria élesen bírálta a döntést és azzal fenyeget, hogy az ügyet a strasbourgi Európai Bíróság elé viszi. „Ausztria nem tudja elfogadni, hogy az Európai Bizottság úgy véli: egy atomerőmű építésének állami támogatása problémamentes” jelentette ki Reinhold Mitterlehner alkancellár, aki egyben a gazdaság miniszteri tisztséget is betölti. „Ez az oka annak, hogy vizsgáljuk a jogi lehetőségeket és ha szükséges, felkeressük az Európai Bíróságot” mondta osztrák újságíróknak.

Ausztria 2015-ben panaszt nyújtott be a brit Hinkley Point C atomerőmű állami támogatásának uniós jóváhagyása miatt. Azzal érvelt, hogy az atomenergia alkalmazása nem fenntartható és magas kockázattal jár. Elmúlt havi magyarországi látogatása során Vladimir Putyin orosz elnök elismerően szólt a projektről és kijelentette:” Oroszország kész a bővítés 100 százalékának finanszírozására”. A létesítményeket az orosz állami tulajdonban álló Rosatom építi majd.

A Bizottság közleménye Oroszország említése nélkül megállapítja: a versennyel kapcsolatos aggályok tekintetében hatásköre korlátozott, a Magyarország által tervezett finanszírozási megoldás pedig nem jogsértő. Az ügylet novemberben került a lapok címoldalára, amikor Guenther Oettinger, aki Németországot a Bizottságban képviseli, a Kreml egyik, a projekthez szorosan kötődő lobbistájának magán-gépén utazott.

A Greenpeace környezetvédő csoport megállapította: a Bizottság „látványosan felelőtlenül” járt el, amikor a projektet jóváhagyta. „A döntés komoly támogatást engedélyez egy olyan projekt számára, amely mögött a nukleáris biztonság független ellenőrzését nyíltan megkérdőjelező kormány áll” szögezi le a Greenpeace. Nem ez az első alkalom, amikor a Bizottság a magyar atom-projekt miatt súlyos bírálatot kap. Novemberben azért marasztalták el, mert intézkedés nélkül zárt le egy jogsértési eljárást, amelyet azért indítottak, mert a magyar fél a Roszatom-mal nyílt pályázat kiírása nélkül kötött szerződést.

Európa és Oroszország között 2014, a Krím elszakítása és az ukrajnai összetűzések kezdete óta komoly a feszültség. Az EU 28 tagú ország-csoportja széleskörű gazdasági büntető intézkedéseket vezetett be Moszkva ellen.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: Paksatomerőmű

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.