brusszel


Alulértékelt kispapírok

A Figyelő heti elemzője Pallag Róbert, Generali Alapkezelő
Figyelő Online - Figyelő
2012.07.18  07:55   
mail
nyomtatás
Bár nagyon sok negatív környezeti hatás sújtja a Budapesti Értéktőzsde kisebb részvényeit, az árak már olyan mélyre zuhantak, hogy érdemes lehet elgondolkodni a beszálláson.
Csapnivaló likviditás jellemzi a hazai kispapírok részvénypiacát, miközben az árfolyamok történelmi mélypontok közelében járnak. A magán-nyugdíjpénztári vagyon állami kézbe kerülése miatt már nem érkezik folyamatosan új tőke a piacra. A hitelminősítők Magyarországnak adott bóvli besorolása a legkitartóbb külföldi befektetőket is elijesztette a hazai vállalati sztoriktól. A hitelezési válság, a bizonytalanná vált munkahelyek jelentősen csökkentették a lakosság tartalékait, a befektetésieszköz-osztályokat tőkekiáramlás jellemzi. Noha az érdektelenség és a vételi erő hiánya egyelőre meghatározó, egyes részvényeknél olyan attraktív szintekre értünk, ahol a kockázat-hozam kilátások már kedvezőnek tűnnek.
<#zaras_figyelo#>
A teljesség igénye nélkül öt kisebb, jelenleg minimális tőzsdei forgalommal rendelkező magyar vállalat helyzetét tekintjük át. Közös bennük, hogy a részvények árfolyama drasztikusan, 70-85 százalékkal zuhant a 2007-es tőzsdei csúcshoz képest. Az alulértékeltség és a meghatározó tulajdonosok döntései akár komolyabb árfolyam-emelkedéshez vezethetnek a következő időszakban.

2005 végi tőzsdei bevezetése óta stabil osztalékfizető társasággá vált a saját részvényeit időről időre megvásárló Állami Nyomda. Az elemzői várakozások fenntarthatóan 10 százalék feletti cash flow és osztalékhozamot valószínűsítenek. Az érintésmentes fizetési megoldások fejlesztése olyan kitörési esélyt kínál, amely 2014-ben már jelentősen hozzájárulhat a társaság eredménytermeléséhez. A kockázatok között a hazai állami megrendelések nagy súlya emelhető ki.

Főként hazánkban és a régióban üzemeltet saját tulajdonú szállodákat a Danubius Hotels. Olyan varázslatos helyeken, mint a budai Vár, a marienbadi termálforrások vagy a szovátai Medve-tó. Az egyedi ingatlanvagyon aktuális értéke a válság ellenére is lényegesen a számviteli kimutatásokban szereplő eszközérték felett lehet. A 94 éves fő tulajdonos Sir Bernard Schreier folyamatosan vásárolja az elérhető nagyobb részvénycsomagokat, immár 82,8 százalékos befolyással rendelkezik a társaságban. Bár az erősödő szállodaipari verseny és az amortizációt kompenzáló beruházások alacsonyan tartják a megtérülést, a csökkenő közkézhányad erősítheti a kivezetésre vonatkozó spekulációkat a jövőben.

A 2007 végén cégnevet váltó és új stratégiai irányvonalat meghatározó PannErgy az előző évek sikeres geotermikus fúrásai után az év végétől megkezdheti eddigi legnagyobb, jelentős eredménytermeléssel kecsegtető szolgáltatását Miskol-con. A társaság projektjeinek sikerességét tovább javíthatják a vissza nem térítendő támogatások. Kockázatot jelenthet és hátráltathatja a növekedési sztori kibontakozását a tőkeszerkezetet optimalizáló finanszírozási megállapodások esetle-ges csúszása, valamint a jövőbeni fúrásoknál mutatkozó késedelem.

Kiváló gyorsjelentést tett közzé a Synergon. A működésből származó cash flow termelés pozitív fordulatra utal az üzletmenetben; zászlóshajónak a nagyon jól teljesítő cseh leánycég bizonyult. A társaság a hatalmas, 16 százalék feletti saját-részvény-állomány mellett 300 ezer papírra szóló decemberi határidős vételi pozícióval is rendelkezik; a részvények jelentősen könyv szerinti értékük alatt forognak. A meghatározó tulajdonos PannErgy deklaráltan további profiltisztításra, azaz részesedésének jövőbeni értékesítésére törekszik.

A hatékonyságjavító intézkedések mellett új, versenyképes termékcsoportok bevezetését célozza meg a TVK, és a menedzsment számottevő többleteredményt vár a 2014 végétől már működő új tiszaújvárosi üzemétől. Az átértékelődéshez további segítség lehetne a jelenleg erősen kedvezőtlen iparági környezetben mutatkozó esetleges fordulat. A Molnak 2007 óta csaknem 95 százalékos befolyása van a társaságban, egyelőre nem került napirendre a jócskán eszközértékük alatt forgó részvények tőzsdei kivezetése.

A Rába-papírokra tett nyilvános vételi ajánlat azt mutatja, a tőzsde értékítélete nagyon messzire tud kerülni a stratégiai befektető számára megfizetendő valós üzleti cégértéktől, még akkor is, ha a válság alaposan átárazta a jövőbeni növeke-désért fizetett árazási szinteket. A befektetők számára az elriasztó példa egyértelműen a Fotex luxemburgi átvezetése, ahol a törvényi szabályozás érthetetlen és kedvezőtlen változásától szenvedve a társaság részvényeseinek mélyen a valós ingatlanérték, illetve a részvények könyv szerinti értéke alatt kellett napok alatt kényszerűen megválniuk papírjaiktól.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Trump harca

Egyelőre nem sok sikert könyvelt el a tabudöntögető új amerikai elnök, ami a gazdaságélénkítési tervére is árnyékot vet.

Mankó a hitelzűrzavarban

Fogyasztóbarát bankkölcsön

Bankból a katedrára

Rekordszámú gyereket sikerült elérni az idén a pénzügyi tudatosságra nevelő programmal.

A nagy meglepetés

Lakossági állampapír-vásárlás

top200