brusszel


A 200 millió dolláros Facebook falfestmény

Figyelő Online - Bucsky Péter
2013.08.20  07:00   
mail
nyomtatás
Tulajdonosi szemlélet is társul az elvégzett munka mellé, már csak ezért is megéri részesedéssel fizetni feltörekvő cégeknek partnereiket, alkalmazottaikat.
Jelenleg mintegy 200 millió dollárt érnek azok a Facebook-részvények, amelyeket az irodákat kidekoráló David Choe azért kapott 2005-ben, mert a garázscég alapítói nem tudták készpénzben kifizetni. Azzal, hogy a graffitis belement a kockázatos ügyletbe, valószínűleg a világ legdrágább faldekorációit hozta létre.

Számtalan kezdő vállalkozás esetében merül fel problémaként, hogy nem tudnak olyan szolgáltatásokat megfizetni, amelyek szükségesek lennének a fejlődésükhöz. Technológiai feltörekvő cégek rakétaszerű növekedését pedig gyakran az akadályozza, hogy a már bebiztosított bevételek csak néhány hónap múlva folynak be. Ilyen esetekben a vállalkozás sikerében szintén hívő partnerek jelenthetnek segítséget. Érdekes módon az ilyen ellenszolgáltatás nem azokban az orszá-gokban terjed, ahol fejletlenebbek a pénzpiacok, hanem a legtöbb startupot felmutatni képes gazdag államokban.

A legelterjedtebb jelenség, amikor az alapítók ötletük megvalósításához keresnek társat. De egy kezdő cégnél nemcsak a források miatt lényeges a kulcsfontosságú szakembereknek részesedést adni, hanem az egyéni motiváció megteremté-se érdekében is. Az első néhány tucat alkalmazottnak ezért adnak erre rendszeresen lehetőséget. A Facebook programozásában részt vevő Adam D'Angelo - aki 2009-ig a cég technológiai vezetője volt - 0,8 százalékos részesedése ma már 680 millió dollárt ér. A motiváció mellett - különösen az informatikai szakmában, ahol nagy a harc a jó szakemberekért - azért is előnyös a megoldás, mert a résztulajdonukban lévő cégtől nehezebben mennek el a kulcsemberek. Opciók esetén érdekeltté is válnak a társaság számára lényeges mérföldkövek teljesítésében.

Az Egyesült Államokban vezető munkatársat gyakorlatilag csak részvényjuttatással lehet találni. Hazánkban azonban még nem terjedt el a jelenség. Az amerikai piacra készülő, IT-biztonsággal foglalkozó BalaBit a tengerentúli szakemberek felvétele miatt indítja el dolgozói részvényopciós programját. Györkő Zoltán, a cég ügyvezetője szerint egy jó opciós csomag abban is segíthet, hogy a keresett szakemberek több ajánlat közül a BalaBitet válasszák. Különösen a magyar mun-kaerőpiacon lehet ez előny, mivel még csak nagyon kevesen - például a Prezinél - alkalmazzák. Külföldi kockázatitőke-alapok befektetésénél viszont elő is szokták írni, hogy erre el kell különíteni értékpapírokat.

További részletek a Figyelő 2013/33-ik számában.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200