brusszel


A Fed és a piacok keze

Figyelő Online - Forián Szabó Gergely
2014.01.09  07:00   
mail
nyomtatás
A 2014-re vonatkozó globális makrogazdasági és piaci várakozásokat meglepően széles körű derűlátás jellemzi. A kilábalás rózsaszín ösvénye mint alapforgatókönyv mellett azért néhány kockázati tényezővel szinte mindenki számol. A veszélyforrások közül - főleg piaci szempontból - az egyik leggyakrabban emlegetett tényező a Fed kiszállása a gazdaságélénkítésből.
Egyelőre csak épphogy megkezdődött a kötvényvásárlási program fokozatos leállítása (tapering), de közép- és hosszabb távon a rövid kamatszint emelése és az elmúlt években felduzzadt pénzmennyiség visszaszívása is napirendre kerülhet.

A monetáris élénkítésből való kiszállás első fordulója véleményem szerint kifejezetten jól sikerült. Hosszú és fordulatokban gazdag lebegtetés után a Fed végül az év végi ünnepi készülődés csendjét kihasználva megindította a taperinget. A piaci reakciók a korábbi vészjósló előjelekhez képest nagyon visszafogottak voltak. A hosszú kötvényhozamok kissé emelkedtek, a részvénypiacok ugyanakkor új történelmi csúcsokkal ünnepelték a likviditásbővítés visszafogását.

A kezdeti reakciók azt jelzik, hogy a Fed profi módon készítette elő a mennyiségi élénkítési (QE) programból való kiszállást. A befektetőknek tavaly májustól bőven volt idejük megbarátkozni a gondolattal, hogy az agresszív monetáris élénkítés egyre kevésbé indokolt, így előbb-utóbb el kell búcsúzni a QE-től. Az USA gazdasága, a világ nagyobb részével egyetemben, kezd talpra állni, így meg kell próbálni elbúcsúzni a korábbi mankóktól. A piacok számára az utóbbi hónapokban már csak az időzítés jelenthetett bizonytalanságot, egészen mostanáig.

Az elmúlt évek aktív, sokak szerint agresszív monetáris politikája a jegybankok mindenhatóságának imázsát építette fel. Elméleti közgazdá¬szok ugyan gyakran vonják kétségbe a Fed politikájának a reálgazdaságra gyakorolt hatásait, a piacbefolyásolás terén elért eredményeket ugyanakkor nehéz lenne vitatni. Ez azzal a következménnyel járt, hogy a befektetők elkényelmesedtek. A Fed által biztosított védőhálónak köszönhetően a kockázatérzékelés historikusan nagyon alacsony szintre esett vissza. Ennek a tényezőnek köszönhető a fejlett részvénypiacok közel 5 éve tartó szárnyalása, amelyet csak néhány kisebb korrekció tarkított. A kötvénypiacokon ugyan a tapering komolyabb felfordulást okozott, de véleményem szerint a Fed itt is megmutatja, hogy ura a helyzetnek. A QE leállításával párhuzamosan szorosabban fogja majd a kötvénypiacok kezét. A jegybanknak ugyanis nagyon fontos, hogy a 10 éves amerikai kötvényhozamban ne legyen hirtelen és drasztikus emelkedés, ezért a hosszú hozamok menedzselése terén szűkebbre foghatja a gyeplőt.

Miközben a Fed kétségtelenül a legbefolyásosabb szereplő a világon, nem feledkezhetünk meg a többi jegybank viselkedéséről sem. Bár az Európai Központi Bank (EKB) vagy a Bank of Japan (BoJ) szerepe globálisan jóval kisebb, az ő stratégiájuk közvetve komoly hatással van a Fed viselkedésére. 2014-ben az EKB és a BoJ részéről inkább lazításra számíthatunk, ez lassíthatja a Fed kivonulását az élénkítésből. Ha ugyanis a többiek előtt járó amerikai központi bank túlzottan gyorsan szigorít, akkor az a jelenlegi alacsony inflációs környezetben kifejezetten nemkívánatos dollárerősödést hozhatna az amerikai gazdaság nyakába.

Attól tehát nem kell félni, hogy a Fed túlzottan gyorsan leáll az élénkítéssel, attól meg pláne nem, hogy elengedné a piacok kezét. Bár az amerikai gazdaság a jelek szerint kikecmergett a válságból, a monetáris politika „normalizálódása" még nagyon távolinak tűnik. A munka nagyobb része Janet Yellenre és kollégáira marad, akik ezen a nehéz és kockázatos úton várhatóan továbbra is megpróbálják szoros pórázon tartani a piacokat.

Milyen következményekkel jár ez a kisebb gazdaságok, mint például Magyarország pénzügyi piacai számára? A Fed és a többi nagy jegybank által kifeszített védőháló elsősorban ott tud majd pozitívan hatni, ahol rendben vannak az egyensúlyi mutatók és a gazdaságpolitika megbízható kezekben van. Az egyensúly terén Magyarországot a válság jó útra térítette, a kiszámíthatóság terén azonban van még mit javítani.
A szerző a Pioneer Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200