brusszel


A felzárkózás illúziója

Pogátsa Zoltán a GDP-ről és a munkabérekről
Figyelő Online - Pogátsa Zoltán
2013.11.14  10:00   
mail
nyomtatás
Az Európai Bizottság rendszeresen eldicsekszik azzal, hogy a kelet-közép-európai országok uniós integrációja milyen jól sikerült.


Hivatkozási pontként gyakran merül fel, hogy néhány „új” tagállam, mindenekelőtt Szlovénia, Csehország és Szlovákia az egy főre jutó GDP-t nézve már megelőzött néhány régebbi tagállamot, például Portugáliát, Görögországot vagy Ciprust. E narratíva szerint a keletiek felzárkózása a nyugatiakhoz csupán idő kérdése. A válság ugyan törést jelentett, de hosszabb távon a külföldi működő tőkére alapozó kelet-európai kapitalizmusmodell felzárkózáshoz vezet.

Bár Simon Kuznets, a GDP mérőszám kitalálója hiába figyelmeztetett már annak idején arra, hogy ez a mutató pusztán a kibocsátást méri, nem fejlettségi mutató, a mainstream mégis mind a mai napig büntetlenül az utóbbiként kezeli azt. Nézzük meg, miért vezet mindez óriási tévedéshez példának okán a keleti tagállamok esetén.

A munkabérek ugyanis az ő esetükben nem nagyon követték a GDP gyors felzárkózását. És ez nem véletlenül van így. A munkajövedelmek GDP-n belüli aránya sokkal alacsonyabb Kelet-Európában, mint nyugaton. Nézzük 2009-et, az utolsó évet, amikorra uniószerte összehasonlítható adatok állnak rendelkezésre. Az OECD számai szerint ebben az évben Németországban a megtermelt jövedelmek 77 százalékát vitték haza a bérből élők.

Ugyanez a ráta Nagy-Britanniában és Belgiumban 69, Svédországban 62 százalék. Luxemburg megdöbbentően magas, 81 százalékos adatot produkál, de annak az országnak a gazdasága összehasonlíthatatlan másokkal, egy anomália a nemzetközi pénzügyi rendszerben.

A kelet-európai, külföldi működő tőkére építő modell esetében a munkajövedelmek részesedése a kibocsátásból sokkal alacsonyabb. A cseh mutató 52 százalék, a magyar és a szlovák 49, a lengyel 48. Megdöbbentően alacsonyabb arányok. Szlovéniát, ahol 68 százalék ez a mutató, inkább Nyugat-, mint Kelet-Európához sorolhatjuk. Más gazdaságfilozófiára alapozva váltott rendszert. Ott kis szerepet játszik a beáramló működő tőke. Sikeres is, jelenlegi átmeneti válságát döntően a rossz eurózónás konstrukció okozta.

A kedvezőtlen adatsor csak a meghonosodott felszínes gazdaságstratégiai narratívák miatt meglepő, amelyek azt sugallják, hogy a külföldi működő tőkére épített felzárkózás lehetséges. A gondolkodó, a frissebb nemzetközi politikai gazdaságtani irodalmat is ismerő elemző számára mindez nem meglepő, hiszen ezek az országok az alacsony hozzáadott értékű termelési fázisokkal épültek be a transznacionális cégek globális termelési láncaiba.

Az alacsonyabb hozzáadott érték kisebb termelékenységgel párosul. Ezt pedig csakis alacsonyabb bérekkel lehet honorálni. Hiába exportálnak a keleten megtelepedett „multik” magas technológiai fejlettségű termékeket, például luxusautókat, abban a keleti hozzáadott érték alacsony, tipikusan a gyártásra és összeszerelésre szorítkozik. 

A kérdés az, hogy érdekelt-e a transznacionális cég a helyzet megváltoztatásában. A válasz az, hogy általában nem, mert a magas hozzáadott értékű termelési fázist a kiemelkedő bérezésű országban logikus neki végeznie. Az alacsony bérezésű országokat kifejezetten a csekély hozzáadott értékű fázisok elvégeztetése miatt érzi szerencsés befektetési célpontnak. Strukturálisan tehát Kelet-Európa beragadt egy lassabban fejlődő pozícióba.

Minden egyes megtermelt termék esetében a nyugati telephely több hozzáadott értéket termel, több bért oszthat ki, mint a keleti, azaz a különbségek nőnek. A gyenge szakszervezetek miatt a munkáltatón nincs bérnyomás. Mindezt az adatok is visszaigazolják. A bérek aránya a GDP-n belül Kelet-Európában csökkenő tendenciát mutat. Magyarország esetében például 1995-ben volt ez az adat még 68 százalék is, 2010-re azonban már csak 45 volt úgy, hogy 2009-hez képest is csökkent. 

A magas GDP-növekedés tehát alapvetően a transznacionális tőke profitját erősíti. Ennek belátásához nem kell sem jobb-, sem pedig baloldali szélsőségesnek lenni, csak a realitások iránt elkötelezettnek.

A szerző közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200