brusszel


A Fitch szerint így alakul Ukrajna sorsa

Figyelő Online
2013.11.23  09:29   
mail
nyomtatás
Vegyes hatásai lesznek Ukrajnára az EU-társulási folyamat leállításáról hozott kijevi döntésnek: a társulási folyamat kiteljesedése erősítené Ukrajna adósminőségi profilját, a szerződés aláírásának elmaradása ugyanakkor mérsékelheti az azonnali orosz gazdasági megtorló lépések kockázatát - jósolta pénteki londoni helyzetértékelésében a Fitch Ratings.
A nemzetközi hitelminősítő szakelemzői szerint ennek alapján a folyamat leállításának nincs közvetlen hatása Ukrajna mélyen spekulatív államadós-besorolására.A Fitch Ratings szerint elképzelhető, hogy Ukrajna számára "valamikor" ismét felkínálják az EU-társulási megállapodást, bár a jövő májusi európai parlamenti választások és a 2015-ben esedékes ukrán elnökválasztás miatt a folyamat felélesztése valószínűleg "időbe telik".A hitelminősítő szerint azért lenne előnyös Ukrajna adósminőségi profilja szempontjából az átfogó szabadkereskedelmi egyezményt is tartalmazó EU-társulás, mert a megállapodás szabadkereskedelmi része ambiciózus reformokat ír elő olyan területeken, mint a közéleti normák vagy a közbeszerzés. Ez ösztönözhetné a közvetlen külföldi tőkebefektetéseket, enyhítve ezzel a devizatartalékokra nehezedő nyomást, és erősítené az Európába irányuló exportot.

A Fitch szerint ezek az előnyök meghaladnák az Oroszország kínálta vámuniós tagság potenciális előnyeit.Az EU-megállapodás aláírásának elmaradása esetén viszont Ukrajna valószínűleg elkerülhetné az Oroszország részéről megnyilvánuló még nagyobb nyomásgyakorlást, amelynek hatásai elsősorban az ukrán exportra és így a jelenleg 8,2 százalékos GDP-arányos hiányt mutató folyómérleg-egyenlegre nehezednének. Az orosz piac részesedése az ukrán exportból a kereskedelmi viták miatt már így is csökkent az idei első kilenc hónapban, márpedig az orosz piac veszi fel a magas hozzáadottérték-tartalmú ukrán export zömét - hangsúlyozza pénteki elemzésében a Fitch Ratings.

A cég közölte, hogy az EU-társulási folyamat leállításáról hozott ukrán döntés nem gyakorol azonnali hatást a Fitch által Ukrajnára érvényben tartott szuverén adósbesorolásra, mivel a megállapodás elérésének esélyeit terhelő kockázatok - köztük Oroszország ellenállára - eddig is jól ismertek voltak. Az elemzés szerint már akkor is 50 százaléknál kevesebb volt az EU-egyezmény megkötésének esélye, amikor a Fitch júliusban az addigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az ukrán adósosztályzat kilátását.A Fitch Ratings ugyanakkor nem várja azt sem, hogy ha Oroszország "megjutalmazza" Ukrajnát például finanszírozás vagy olcsóbb földgáz felajánlásával, az érdemben enyhítené az Ukrajna előtt álló finanszírozási kihívásokat.A cég mindezek figyelembevételével rontotta a minap az addigi "B"-ről egy fokozattal "B mínusz"-ra Ukrajna adósbesorolását, amelyen negatív kilátást hagyott érvényben - áll a Fitch pénteki londoni elemzésében.Nem sokkal korábban egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's rontotta ugyanilyen mértékben Ukrajna államadós-besorolásait, ugyancsak a külső finanszírozási kockázatokkal indokolva a döntést.

Ukrajna szuverén adósosztályzatait a világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő csoportja, a Moody's Investors Service még mélyebbre süllyesztette a spekulatív sávon belül, szintén az egyre aggasztóbb külső ukrán likviditási pozícióval indokolva a lépést.A Moody's szeptember végén az addigi "B3"-ról egy fokozattal "Caa1"-re rontotta Ukrajna államkötvény-osztályzatát, és az új osztályzatot is azonnal leminősítési felülvizsgálat alá vette.A "Caa1" besorolás - amely a másik két hitelminősítő módszertanában "CCC plusz"-nak felel meg - egy fokozattal rosszabb az S&P és a Fitch ukrán osztályzatainál. A "Caa" osztályzati sáv már rendkívüli kockázatokra figyelmezteti a befektetőket az érintett adóssal kapcsolatban.Ukrajna az S&P Capital IQ piaci adatelemző csoport minap Londonban bemutatott új globális adóskockázati listáján a világ tíz legkockázatosabb szuverén adósának mezőnyében szerepelt.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.