brusszel


A GKI 1 százalékra emelte az idei GDP-előrejelzését

Figyelő Online
2013.12.11  11:57   frissítve: 2013.12.11 13:05
mail
nyomtatás
A GKI Gazdaságkutató Zrt. 0,3 százalékról 1 százalékra emelte a 2013. évi GDP-prognózisát, ami még így is alatta marad a 2011. évinek - hozta nyilvánosságra a kutatóintézet szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.
A 2013. évi inflációs becslését az intézet mérsékelte: az idei évre a korábban jelzett 2,2, helyett 1,8 százalékos inflációt várnak. Az államháztartási hiányt pedig a GDP 2,8 százalékára teszik a szeptemberben prognosztizált 3 százalékhoz közelítő értékkel szemben.Az GKI az idei belföldi felhasználás alakulását 1,2 százalékos bővülésre módosította az előző prognózisban megjelölt 0,5 százalékról. Jövőre a kutatóintézet 1,3 százalékos GDP-növekedéssel, 2,9 százalékos államháztartási hiánnyal és 2,1 százalékos inflációval számol.

Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke a sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet arra, hogy a monetáris politika folyamatosan csökkenti a kamatot, és ez - szerinte - nincs összhangban a hosszabb távra előretekintő inflációval.Számításuk alapján jövőre kamatemelkedés jön - jelentette ki a GKI elnöke -, az idén még az MNB ugyan leviheti a kamatot, sőt még az sincs kizárva, hogy jövő év elején is mérsékel, ami - a GKI szerint - egyre kockázatosabb.

A bankrendszer számára az igazi gond a devizahitelesek ügyének "lebegtetése", és ha további jelentős terheket hárítanak rájuk, az a jövő évi 1,3 százalékos GDP-előrejelzésüket is negatívan befolyásolhatja - mondta Vértes András. A GKI elnöke elmondta: továbbra is úgy látják, hogy egy évtized távlatában Magyarország nem zárkózik fel az Európai Unió átlagához, vásárlóerő paritáson mért GDP-ben ugyanott van az ország, mint a 2004-es csatlakozáskor, a régió többségétől pedig leszakadt.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.