brusszel


A Google bemutatja: Cyber-háború élőben

Figyelő Online
2013.10.25  17:59   
mail
nyomtatás
A Google legújabb interaktív világtérképén nyomon követhetjük a Földet behálózó cyber-támadásokat és lekérhetjük az egyes támadások adatait is. A Google azzal a szándékkal teszi elérhetővé a programot, amelyet Elias Groll a Foreign Policy honlapján található blog-bejegyzésében mutat be, hogy felhívja a figyelmet a cyber-térben zajló háború fontosságára.
A Google legutóbbi kezdeményezései a cyber-támadásokra, és az ellenük való védekezés súlyára hívják fel a figyelmet. A uProxy névvel induló kiegészítő szolgáltatás egy a keresőkhöz kapcsolódó plug-in, amely peer-to-peer átjárót kínál a cenzúrázott akadályok elkerülése céljából. Így egy barát vagy ismerős távoli gépéről leszünk képesek információt lekérni. Elméletben akár áthatolhatunk olyan komoly cenzurális rendszereken is, mint a kínai Nagy Tűzfal. A Project Shield elnevezésű programmal a Google a saját védelmére használt programot ajánlja fel nemzetközi jogvédő szervezeteknek és egyéb NGO-knak.

A Digital Attack Map segítségével pedig egy interaktív térképen, napokra lebontva nyomon követhetjük az úgynevezett elosztott szolgáltatásmegtagadással járó támadásokat (DDoS), amelyek képesek egyes információs oldalak működését részlegesen, vagy akár teljesen megbénítani. A vizualizált adatokkal az Arbor Networks internetes biztonsági cég látja el a programot - érdemes ellátogatni a Foreign Policy honlapjára, ahol döbbenetes térképek láthatóak az adatforgalomról. Az elmúlt öt hónap DDoS-eit jelző ábra rámutat, hogy milyen fontos folyamatok zajlottak az elmúlt hónapokban, amiről még az internetezők többsége is alig tud.

Az augusztus 27-i állás jól kirajzolja a kínai domainek ellen indított tömeges támadást, amelyet az ázsiai ország hatóságai az ország ellen irányuló valaha volt legnagyobb cyber-támadásként írnak le. A támadások többségét az Egyesült Államokból és Hollandiából indították, ám számos esetben nem ismert a forrás, csak a támadások elszenvedője. Június 25-én, a koreai háború kitörésének 63. évfordulóján az áldozat Dél-Korea volt. A támadást pedig az észak-koreai kapcsolatokkal rendelkező DarkSeoul csoport indította. A relatíve kis sávszélességet használó attakok képesek voltak egy időre blokkolni a nagyobb információs csatornákat és kormányzati oldalakat is. Az Egyesült Államok bankjait célzó augusztus eleji hatnapos támadás azonban nagy sávszélességű műveleteivel keltett feltűnést. Az elmúlt hónapokban messze ez volt a legnagyobb horderejű támadás a globális cyber-térben.

Elias Groll a Foreign Policy szerkesztőségi asszisztense. Politikatudományból diplomázott a Harvard egyetemen, korábban a Politico és a The Orange County Register szerzője volt.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200