Tizennégy ország több mint 7000 nemileg aktív hölgye vett részt a nők szexuális szokásairól, a választott védekezési módszerekről és a sürgősségi fogamzásgátlásról végzett kutatásban. A legtöbben egyetértettek azzal, hogy a jó szex az élet fontos része.
Amennyiben a szexuális együttlét célja nem a gyermekvállalás, a nők számára elengedhetetlen a teherbe esés elleni védekezés. Magyarországon számos módszert ismernek a hölgyek, az óvszer (30 százalék) és a folyamatosan szedett fogamzásgátló tabletta (28 százalék) a legnépszerűbb. Ám egy a közelmúltban készült kutatásból kiderült, hogy az óvszerrel védekezők egyharmadának volt már „balesete” az együttlét kapcsán. A hölgyek 33 százaléka válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy utólag vette csak észre, a védekezésébe hiba csúszott, ez a probléma általában a „segédeszköz” nem megfelelő használatából fakadt.
A magyar nők tájékozottak és tudatosak a megelőzési módszerekkel kapcsolatban. Ennek ellenére 13 százalék egyáltalán nem védekezik az együttlétek során, és 13 százaléknyi azok aránya, akik a kockázatosabb megszakítást, illetve a naptármódszert részesítik előnyben. Viszont tudni kell, hogy minden negyedik így védekező nő egy éven belül terhes lesz (forrás: Pearl-index). A számos megelőzési módszer ellenére a megkérdezett magyar nők 14 százalékának volt már abortusza a nem védett együttlét vagy a védekezési módszer alkalmazása során felmerülő hiba miatt. A kutatásból kiderült: a terhességmegszakítás elkerülhető lenne akkor, ha a nők nagyobb százaléka alkalmazná a sürgősségi fogamzásgátlás lehetőségét, amely 72 órán belül nyújt biztonságos megoldást egy nem vagy nem megfelelően védett szexuális együttlét után.
ESETENKÉNT KELL A SÜRGŐSSÉGI FOGAMZÁSGÁTLÁSAz abortuszkérdés világszerte kiemelt probléma. E beavatkozás elkerülésében a nem kívánt terhességek számának csökkentése az elsődleges cél, hiszen az abortusz lelki traumát, esetleg egy később kívánt másállapot lehetetlenné válását okozhatja. Ezért nagy a jelentősége a fiatalok felvilágosításának és az egészségnevelésnek. Meg kell tanulni, hogy a nem kívánt terhességek kialakulása a nem vagy nem megfelelően alkalmazott fogamzásgátlás következménye. Idetartoznak például a fiatalok között egyre népszerűbb óvszer használatával kapcsolatos problémák vagy a fogamzásgátló tabletták szedésében bekövetkező hibák. De nem szabad megfeledkeznünk azokról az esetekről sem, amikor egy váratlan szexuális aktus következik be, és a fiatalok a kellő ismeretek hiányában nem számolnak a terhesség kialakulásának veszélyével, ezért nem védekeznek.
A másik „veszélyeztetett” csoport a már kellő ismeretekkel rendelkező korosztály, akiknél a szexuális aktus viszonylag ritkán következik be, ezért nem kívánnak rendszeresen például fogamzásgátló tablettát szedni. Az alkalmi kapcsolatra viszont nyitottak, de megfelelő biztonságban szeretnék azt vállalni. Ebben az esetben is az aktus vélhetően váratlanul következik be. Ilyenkor célszerű, ha előre felkészülnek az alkalmi fogamzásgátlásra, például óvszerrel, de szükség esetén gondolhatnak a sürgősségi fogamzásgátlásra.
Felmérték a nők szexuális szokásait
A Richter Gedeon Nyrt. a Millward Brown piackutató céget kérte fel, hogy végezzen átfogó nemzetközi kutatást a nők szexuális szokásairól, a választott védekezési módszerekről és a sürgősségi fogamzásgátlásról. A 14 ország között nyugat-európai (Nagy-Britannia, Ausztria, Spanyolország) és kelet-közép-európai országok, szovjet utódállamok (Litvánia, Oroszország, Kazahsztán) szerepeltek, valamint egy ázsiai ország (Vietnam). A kutatás alapján a magyar nők aktív nemi életet élnek. A megkérdezettek 49 százaléka nyilatkozott úgy, hogy legalább heti két alkalommal van együtt a partnerével. Kiderült, hogy e téren a legaktívabbak az oroszok, ott átlagosan 2,63, Ausztriában 1,77 aktus jut egy hétre. A legszabadosabb elveket a spanyolok vallották. A magyar párokra a heti 2,13 együttlét a jellemző, a fejlett, nyugat-európai adatokhoz tendálunk, de nem mindenáron. Az, hogy a magyar nők 20 százaléka szerint létezhet szex szerelem nélkül is, arra utal, hogy inkább érzelmeken alapuló örömszerzésként élik meg az együttléteket, 83 százalék találja úgy, hogy saját döntésen alapul a szexuális élete, s az is emancipált, fejlett európai kultúrára vall, hogy nem érzik kötelességnek a férfiak igényeinek kielégítését. Emellett fokozottan figyelnek a fogamzásgátlásra, de még mindig maradt jó pár kérdőjel, különösen a sürgősségi fogamzásgátlást illetően. A Richter számára a nőgyógyászati terápiás terület kiemelkedő jelentőségű, melyben a társaság világviszonylatban is az egyik meghatározó szereplő. Árbevételének mintegy harmada származik a nőgyógyászati készítményekből, a tinédzserkortól a menopauzáig kínál korszerű készítményeket. TÉVHITEK ÉS TÉNYEK A 72 ÓRÁS TABLETTÁKRÓLA sürgősségi fogamzásgátló szer nem tartalmaz szükségtelenül nagy mennyiségű sárgatesthormont. Ez a kívánt hatás elérésének megfelelően egy alkalommal jelent nagyobb mennyiségű hormonbevitelt mint az utóbbi évek alacsony hormontartalmú, rendszeresen szedendő fogamzásgátló tablettáinak egynapi adagja. Tévhit az is, hogy évente egyszer-kétszer szabad csak ilyen módszerhez folyamodni, hiszen elméletben ciklusonként sem jelentene nagy problémát az egyszeri használat. Mégis ez csak tűzoltás, ahogy a nevében szerepel, sürgősségi eljárás, vagyis jobb állandó, hatékony fogamzásgátlási módszert találni.
Egy nem védett együttlét után 3 napon belül kerülhető el a terhesség sürgősségi fogamzásgátlással. Fontos tudni, hogy nem kell azonnal rohanni az orvoshoz a receptért, viszont a nagyobb hatékonyság érdekében célszerű 24 órán belül alkalmazni a módszert.
A sürgősségi tabletták nem okoznak abortuszt, a beágyazódást gátolják meg. Ellenben, ha mégis bekövetkezik a terhesség, tudni kell, hogy a sürgősségi fogamzásgátlók semmiféle veszélyt nem jelentenek a magzatra.
Bár a sürgősségi fogamzásgátlás egy praktikus és humánus módja a nem kívánt terhesség megakadályozásának, az állandó, biztonságos védekezés jobb megoldás. Az esetleges „balesetek” megtörténtekor viszont van az abortuszon kívül is lehetőség, ez pedig a sürgősségi fogamzásgátlás, mely kíméletes, nem borítja fel a hormonháztartást, és kevésbé megterhelő testileg és lelkileg, mint a terhesség megszakítása.
Dr. Zalay Károly, gyógyszerész