brusszel


A német kormány megalakulásától függ az európai bankunió

Figyelő Online
2013.11.15  16:05   
mail
nyomtatás
Megfigyelők szerint nem várható áttörés az Európai Unió pénzügyminisztereinek pénteki brüsszeli tanácskozásán az európai bankunió második pilléréről, a gyengélkedő bankok szanálására vonatkozó közös szabályozásról.
December előtt aligha várható áttörés a kérdésben, mert meg kell várni az új német kormány megalakulását - mutattak rá EU-diplomaták."Még több idő kell a tárgyalásokhoz, mert több kérdés továbbra is nyitott" - ismerte el Luc Frieden luxemburgi pénzügyminiszter. A hónapok óta tartó viták ellenére még jó néhány alapvető kérdésről nincs egyezség. A bankmentés és -bezárás a bankunió második pillére.

Az első pillér, a közös európai bankfelügyelet 2014 novemberében indul az Európai Központi Bank elképzelése szerint. Ezt megelőzően, 2014. január 1-jén lép hatályba az új tőkemegfelelési szabályozás, a CRD IV, amely lényegében a Bázel III néven ismert nemzetközi ajánlásokat építi be az uniós jogrendbe.A második pillérben számos kérdés vita tárgya, például az, hogy melyik intézmény hatáskörébe tartozzon a döntés egy bank bezárásról. Arról már döntöttek, hogy ha egy bank bajba kerül, a részvényeseknek és a hitelezőknek kell először a "kasszához járulniuk", de megkímélik a 100 ezer euró alatti megtakarításokat. Ezek után következhetnek az egyes tagállamok mentőalapjai, és csak végső soron az európai mentőalap, az ESM.

Az EU-miniszterekre nyomás nehezedik, hogy még az idén tető alá hozzák a bankunió projektjét, hogy a jövő májusi európai parlamenti választások előtt megszülessenek a szükséges határozatok. Még az idén meg kell születnie a politikai döntésnek - szögezte le Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter.
MTI
mail
nyomtatás
címkék: EUbankok

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.