brusszel


A svéd választások tétje

Figyelő Online - Sárvári Balázs, Pesuth Tamás
2013.10.21  17:59   
mail
nyomtatás
„Tudta, hogy Svédországban, ami nem tilos, az valójában kötelező?" Ez a vicc évekig keringett a dán politikai élet folyosóin, s bár mindenki tudja, hogy nem igaz, mégis meghatározza a két ország viszonyát. Távolról nézve szinte azonos államokról van szó, elég ehhez megfigyelni a törvényhozásukat, vagy a kultúrát tágabb értelemben. A Stockholmban élő dán politológus, Drude Dahlerup a sajátosságok kiemelésével mutatja be, hogy a skandináv világon belül is ugyanolyan erősek a nemzeti identitáshoz tartozó sajátosságok, mint máshol. Sajnálatos módon a szélsőségek tematizálják a közbeszédet és határozzák meg a nemzetközi kapcsolatokat is, így csak remélni lehet, hogy a 2014-es svéd választások új korszakot nyitnak majd.
Ahol sztereotípiák dominálnak, súlytalanná válnak a szomszéd belső konfliktusai. Egyes politikai és gazdasági szereplők, dacára a mind kooperatívabb munkamegosztásnak, váltig megpróbálják bűnbaknak beállítani a déli államot. A 90 óta dánként Svédországban élő Dahlerup szerint a „dán", illetve a „svéd helyzettel" való riogatás olyannyira alaptalan, hogy csak a hazai pártpolitikai harcokból való kiemelkedést szolgálja. Mi tarthatná vissza a feleket, ha a diskurzus jelenleg nem a másik féllel való megbeszélést, hanem a másik mellett való elbeszélést jelenti?

A különbségeket leginkább egy olyan terület tudja élesen megmutatni, amihez kapcsolódóan a célok is eltérőek. Bár a dánoknak csupán 10 százaléka született a határokon kívül, és a svédeknél ez 15 százalék, mégis utóbbiak engedékenyebbek a témát illetően. A 2010-es választások alatt a dán baloldal svéd cenzusról beszélt és nemzetközi megfigyelőket követelt, akik a választások tisztaságát vizsgálják majd. A konfliktus akkor robbant ki, amikor a TV4 (svéd kereskedelmi adó) nem volt hajlandó sugározni a szélsőjobbhoz tartozó Svéd Demokraták ellentmondásos kampányfilmjét, ami viszont a dán köztévénél adásba került. A bevándorlók ellen hangoló uszító képek nyomán a radikálisok vezetője, Jimmie Åkesson 5 percen keresztül magyarázkodhatott.

A bevándorlással kapcsolatos nehézségeik közösek, hiszen aligha lehet vita tárgya, hogy az eddig szinte teljesen homogén északi államok számára nagyobb feladatot jelent az integráció, mint az amúgy is olvasztótégelyként működő Londonban. A belső viták egyértelműen politikai jellegűek és az idegengyűlölet előtérbe kerülése abból fakad, hogy a konzervatív és liberális pártok elfogadták a szélsőségek támogatását. Ez pedig már európai probléma, hiszen ide tartozik az osztrák, a holland és a norvég eset is.

A 2010-es választások után a jobboldali kormányt vezető Fredrik Reinfeldt úgy döntött, hátat fordít a radikálisoknak, még ha ezzel a nyakába is kellett vennie a kisebbségi kormányzás minden nehézségét. A jövő évi voksolás egyik fő tétje, hogy megmutatja e stratégia sikerességét - valamennyien izgulhatunk.

Drude Dahlerup a Stockholmi Egyetem politológusa

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200