A szélsőséges időjárás miatt másfélszer több a kár a mezőgazdaságban
Figyelő Online
2013.08.13 17:46
A szélsőséges időjárás miatt az idei első fél évben már másfélszer annyi mezőgazdasági kárbejelentés érkezett a Generali Biztosítóhoz, mint tavaly, összesen 1,2 milliárd forint értékben.
A biztosító tájékoztatása szerint a károk 84 százalékát a jégverés okozta, a fennmaradó rész döntő többsége, 12,3 százalék viharkár volt. A legnagyobb kifizetéseket a kalászosokban, repcében és a dinnyetermésben keletkezett károk után térítette a biztosító. A legsúlyosabb esetek között szerepelt például egy, a március 15-i hófúvásos hétvégén tönkrement szabolcsi fóliás termesztő-berendezés, melyre 34,5 millió forint kártérítést nyújtott a Generali.
Sopronban 25 millió forintos kár után fizetett a biztosító, az alpokaljai városban egy május eleji jégeső elverte a repce- és búzatermést. Június végén pedig Szolnok környékén okozott 20 millió forint feletti kárt a jég a vetésben, melyet már szintén megtérített a társaság. A tavalyi legnagyobb aszálykárt egyébként egy Kecskemét melletti vállalkozás jelentette be a biztosítóhoz, erre 10 millió forintot fizetett a Generali. A biztosító adatai szerint átlagosan évente 130 milliárdos kár éri a mezőgazdaságot, ennek ellenére eddig csak a 4,5 millió hektáros termőterület 40 százalékát biztosították.
Az idén több mint 3 milliárd forint az a díjtámogatási keret, melyből a gazdálkodók biztosítási díjaik támogatására pályázhattak, a mezőgazdasági biztosítások pedig már akár hektáronként 2300 forintos éves díj mellett megköthetők voltak. Míg tavaly 600 államilag támogatott biztosítást kötöttek a Generalinál, az idén ez szám meghaladta az 1600-at. A biztosító az előző évekhez képest jóval több kárbejelentésre számít, egyrészt a támogatott mezőgazdasági biztosítások számának jelentős növekedése, másrészt pedig a szélsőséges időjárás miatt.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.