brusszel


A történelem folytatódik

Figyelő Online - Sárvári Balázs
2013.12.10  17:59   
mail
nyomtatás
Az amerikai minta immár nem az egyetlen út, hiszen a kínai modell valódi fejlődési alternatívát kínál - fogalmazza meg a Fukuyama-tézis visszavonását Li Huafang a Caixin cikkében. Az Államokban a kormányzati válság nyomán került előtérbe a kihívó által gyakorlatba ültetett gazdaságpolitikai rend, ám könnyen csalódhatnak, akik a kilábalást ettől a paradigmaváltástól remélik.
Az országok ilyen összevetése súlyos hiba, mert a logika két alapvetően hibás feltételezésen nyugszik. Elsőként is az aktuális amerikai megközelítés mögött az az elavult rögeszme húzódik meg, hogy a politikai intézményrendszer az egyetlen eszköz a gazdasági növekedés beindítására. A másik tévhit, hogy a gazdasági növekedés minden esetben pozitívum.

Herbert Simon Nobel-díjas közgazdász, amikor a növekedés faktorainak vizsgálatára hívta föl a figyelmet, egyúttal azt is kijelentette, hogy a növekedés-központú gazdaságpolitika értékelvű alapokra épül, nem tudományosakra.

Azzal az állítással egyetérthetünk, hogy az amerikai demokrácia nem az egyetlen megoldás, ám szem előtt kell tartanunk, hogy a demokrácia valójában olyan irányelv, melynek sok alkalmazási formája lehetséges. A modern kínai intézményrendszer egyedi utat bejárva saját tradícióiból emelkedett ki. Ennek középpontjában két megközelítés áll, a konfuciánus, illetve a szociális alkotmányosság. Míg előbbinek több mint 2000 éves hagyománya, utóbbinak mindössze 64 éves múltja van, mégis képes volt betörni az addigi kulturális környezetbe, különösen 1949-78 között.

A konfuciánus és szocialista hatások mellett a másik központi kategória a kínai típusú kapitalizmus, amiről a szintén Nobel-díjas Ronald Harry Coase és diákja, Wang Ning adott klasszikussá vált elemzést. A mellett érvelnek, hogy a kínai fejlődés a kapitalista alapszabályok követésére kárhoztatott mind a tulajdonjogok, mind a piaci nyitás, mind a külkereskedelem területén. Azonban a kínaiak nem csupán adaptálnak egy modellt, hanem szelektíven állítják össze, hogy saját fejlődési pályájukba mely országok mely gyakorlatait építik be - a konfuciánus és szocialista hagyománytól függetlenül.

A kínai reformok további iránya az elsődleges kérdés. A Sanghaji Szabad Kereskedelmi Zónából indul ki a versengő vállalatok nemzetközi terjeszkedése, illetve itt fogadják be a külföldi cégeket, ami tovább növeli az üzleti élet hatékonyságát. A teljes nyitáshoz azonban a tradíciókba forduló és a tökéletesen zárt látásmódú, speciális feltételekhez való ragaszkodás modelljét is el kell engedniük. Ehhez elsőként azt kell belátniuk, hogy Amerikát okolni bármiért is, semmi jót nem hoz Kína számára.

Li Huafang a Sanghaji Pénzügy és Jog Intézet vezető kutatója.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200