brusszel


A válságkezelésről és a kkv-k együttműködéséről tanácskoznak a V4-ek

Figyelő Online
2013.09.23  11:49   frissítve: 2013.09.23 13:37
mail
nyomtatás
A válságkezelésről, a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) közötti áruforgalom növeléséről, valamint közös szakdiplomata irodák megnyitásáról egyeztetnek a visegrádi országok (V4) - Magyarország, Cseh- és Lengyelország, valamint Szlovákia - gazdasági miniszterei kedden Budapesten.
Nikoletti Antal, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) külgazdaságért felelős helyettes államtitkára hétfői budapesti sajtótájékoztatóján elmondta azt is: a magyar soros elnökség égisze alatt a miniszterek megbeszélésén lengyel kezdeményezésre szó lesz arról is, hogy Magyarország és Lengyelország közösen lépjen fel az Európai Unió Versenyképességi Tanácsának e heti ülésén, amelyen a monitorokra kivetett egységes vámok eltörléséről lesz szó.

Kedden a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) - amelynek ugyancsak Magyarország a soros elnöke - 18 tagállamának gazdasági miniszterei és államtitkárai is Budapesten tanácskoznak. Az ülésen ugyancsak szó lesz a válságkezelésről és a kvv-együttműködésről, emellett pedig Baranyay László, az Európai Beruházási Bank (EIB) alelnöke számol be arról, hogy az EIB forrásai miként segítik az országok gazdaságát.A V4-es találkozóról Nikoletti Antal közölte: minden ország tájékoztatást ad a válságkezelésről; a fő magyar üzenet az lesz, hogy minden országnak szuverén joga azon eszköztár meghatározása, amelyet válságkezelésre használ. Kijelentette: a magyar válságkezelés sikertörténet volt az utóbbi három évben, hiszen az ország elő tudta törleszteni a Nemzeti Valutaalaptól (IMF) felvett hitelt, kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól és tartósan 3 százalék alatt tudta tartani a költségvetési hiányt.

Nikoletti Antal jelezte, hogy a külgazdasági stratégiában a keleti nyitás mellett a legfontosabb irány a kkv-k helyzetbe hozása. Magyarországon csak az export 20 százalékát adják a kkv-k. A magyar elnökség azt szeretné, ha a visegrádi országokban növekedne a kkv-k egymás közötti árucsere-forgalma, lennének közös adatbankok, amelyekre csatlakozva a cégek könnyebben tudnának kapcsolatot teremteni, közös oktatási programokat alkotnának, és harmadik piacokon közös szakdiplomata-irodákat működtetne a négy ország. Ahol az egyik országnak van gazdasági képviselete, de a többinek nincs, ott logikus és költséghatékony is egyben, ha más V4-országot is képvisel - fűzte hozzá a helyettes államtitkár. Kiválasztanak 3-4 olyan országot, ahol egyik visegrádi államnak sincs képviselete, és ott közös irodát nyitnak. A magyar elnökség már októberben szeretné elkezdeni az ezzel kapcsolatos operatív munkát, és november végére szeretne megállapodásra jutni, hogy a jövő év első negyedévében már megnyithassanak az irodák. Nikoletti Antal jelezte: még nincs döntés arról, mely országokban lesznek ezek a közös képviseletek, de az Öböl-menti államok, Délkelet-Ázsia és Dél-Amerika is szóba kerül.

A miniszteri találkozón szó lesz arról is, hogy a V4 cégeit arra kell ösztönözni: közösen, és ne egymás versenytársaként vegyenek részt bizonyos tendereken; erre jó és rossz példák egyaránt vannak - mondta a helyettes államtitkár. Nikoletti Antal elmondta, a magyar külgazdasági stratégia középpontjában továbbra is a keleti nyitás áll, amelynek első eredményei már látszanak a legutóbbi külkereskedelmi adatokban, ugyanakkor a felfutásához több időre van szükség; egyes célországokban lassabb a döntési mechanizmus, emellett a magyar intézményrendszert is szeretnék továbbfejleszteni. Kiemelte: még az idén elkezdik a 2012-2020-as külgazdasági stratégia frissítését, amelynek keretében a főbb országokra lebontva is konkrét külgazdasági célokat határoznak meg.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.