brusszel


A versenyt, ne a versenyzőt védd!

Mario Mariniello a kínai belső piacról
Figyelő Online - Mario Mariniello
2013.11.21  09:57   
mail
nyomtatás
Az európai és az amerikai cégek számára egyre élesebben vetődik fel a belső és a külső piacok ipari és versenyjogi szabályozása közötti különbség. A feltörekvő országok között számos olyat lehet találni, ahol adminisztratív akadályokkal gátolják meg a felvásárlásokat, és korlátozzák a külföldi tulajdonú cégek alapítását, valamint az importot. Különösen élesen vetődik fel ez Kína esetében, amely, mint a világgazdaság legnagyobb szereplőinek egyike, kulcsfontosságú piac és gyártóbázis is egyben.


A kínai hatóságok 2007-ben hoztak egy monopóliumellenes törvényt. Célszerű ezt részletesen is áttanulmányozni, hátha segít eloszlatni néhány félreértést. A monopóliumellenes törvényt Kína főleg az infláció letörésére használja, evidens célja nem a külföldi vállalkozások korlátozása. A fejlesztésekkel és a reformokkal foglalkozó illetékes kínai minisztérium a törvény felhatalmazása alapján az árkartellek ellen lép fel, ellenőrzése alatt tartja az árszintet, főleg a tömegtermékek esetében. Így nem meglepő, hogy a legtöbb eljárás olyan termékek esetében indult el, mint például a rizsgombóc, a fokhagyma, a Kínában roppant népszerű mungóbab vagy a bébitápszer. A hatóságok nem a helyi vállalatokat, hanem a helyi fogyasztókat védik.

Mindössze két olyan nagyobb port felvert esetről lehet tudni, amely külföldi cégek ellen irányult: az egyik egy LCD-képernyős tévé forgalmazásával, a másik egy külföldi bébitápszerrel volt kapcsolatos. A pekingi hatóságok összesen 30 eljárást indítottak, szinte kizárólag hazai és köztük számos állami tulajdonú vállalkozás ellen. Többnyire azért büntették meg őket, mert nagykereskedőik számára kiskereskedelmi minimumárat szabtak meg. A két legnagyobb távközlési szolgáltató, a China Telecom és a China Unicom ellen jelenleg is folyik eljárás. A két külföldi cégre kivetett bírság töredéke annak, amit mondjuk az Európai Unió versenyhatósága szokott kiszabni hasonló esetekben.

Az összeolvadások szabályozása már inkább nehezíti a külföldi társaságok életét. Előfordul, hogy még a nyugaton amúgy teljesen bevett összeolvadásokat is megnehezítik a hazai cégek védelme érdekében. A WalMartot például eltiltották a lehetséges szinergiák kiaknázásától a tégla-habarcs piacon, amikor megvásárolta a Niu Hai nevű társaság kisebbségi tulajdonrészét. A szinergiák kihasználása és az ily módon megvalósuló javuló termelékenység ugyanis hatékonyabbá teszi a külföldi cégeket kínai riválisaikkal szemben.

Úgy tűnik, ezen a téren a kínai vezetés hajlamosabb az adminisztratív intézkedésekre, mintsem engedné szabadon működni a piaci folyamatokat annak érdekében, hogy az árak alacsonyabbak és a minőség jobb legyen. A helyi vállalkozásokat, köztük az állami tulajdonú vállalatokat ugyanakkor nem ítéli meg ilyen szigorúan a versenyhatóság. Két helyi telekom óriás, a China Unicom és a China Netcom 2008-as egyesülése során a vállalatoknak meg sem kellett keresniük a kormányzati szerveket.

Pekingnek nem ártana, ha az árak ellenőrzése terén mutatott elkötelezettségét kiterjesztené az összeolvadások szabályozására is. A cégek egyesülése a nyugati világban többnyire azért megy végbe, mert hatékonyabban szeretnék a piacaikat kiszolgálni. Ezzel a kínai fogyasztók is jobban járnának. Ha a helyi hatóságok a versenyzők helyett a versenyt védenék, azzal a helyi vállalkozásokat is hatékonyabb működésre ösztönöznék. Hosszú távon minden egyes szereplő, így a kínai ipar is profitálna ebből.

A szerző a brüsszeli Bruegel Intézet kutatója
mail
nyomtatás
címkék: versenyjog Kína

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200