Aki hisz Magyarország feltámadásában
Magyarország energetikailag teljesen önellátóvá válhatna, sőt akár exportáló is lehet belőle - állította a Figyelőnek adott interjújában Oláh György Nobel-díjas kémikus. A magyar származású Kaliforniában élő professzor lapunknak elmondta, a titok a megfelelően hasznosított termálvíz. A termálvízben jelen lévő széndioxid ugyanis hatékony energiaforrássá változtatható. A metanolforradalom atyjának is nevezett tudós kifejtette Izlandon már alkalmazzák az általuk kifejlesztett technikát. Izlandon már megépült egy olyan óriási metanol gyártó és cseppfolyósító üzem, amely rövid idő eltelte után is komoly profitot hoz. Ezt a technikát javasolja Magyarországon is alkalmazni a professzor. Magyar szemszögből szerinte a helyzet kimondottan bíztató. Emellett a Makó térségében lévő gázlelőhelyek kapcsán is úgy látja, az még értékes energiaforrás lesz a jövőben, függetlenül attól, hogy nemrégiben beszüntette ott a kutatásokat a finanszírozó ExxonMobil.
Oláh szerint a termálvíz és a makói gázkészletek megfelelő hasznosításával metanol nyerhető, amely remek energiaforrás. Magyarországnak mindezekből annyi áll rendelkezésére, hogy abból nem csak saját energiaigényét elégítheti ki, hanem akár exportálhat is. (Figyelő 10-14. oldal)
A piac velünk nevet a bóvli kategórián
A korábbiaknál jóval reálisabban terveztük meg a növekedési pályát - nyilatkozta a Figyelő karácsonyi számában Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, aki elismerte, hogy az idei számokban benne vannak az állami beruházások, az uniós források gyorsabb ütemű felhasználásai.
A kormány nem számít az állampapír hozamszintek nagyobb változására az amerikai Fed politikájának módosulása esetén sem. A legnagyobb államkötvény vásárló, a Templeton elégedett a jelenlegi hozamokkal - állítja a miniszter, aki szerint a piac másképp látja a magyar papírok vonzerejét, mint ami a hitelminősítők megítéléséből következne. Ugyanakkor nem akarja jobban elmérgesíteni a viszonyt ezekkel az intézményekkel. Túl sok energiát sem akarnak viszont fektetni a győzködésükbe.
Az egykulcsos adó kilenc százalékra csökkentése 500 milliárd forintot venne ki a költségvetésből, az újabb lépés jövő ősszel, a 2015-ös adócsomag tárgyalásakor kerülhet napirendre. Arra a kérdésre, hogy mivel lehet pótolni az adócsökkentést, a miniszter a gyorsuló gazdasági növekedésből származó többletjövedelmeket nevezte meg lehetséges forrásként.
A beruházásokról úgy vélekedett, hogy új befektetések bizonyosan érkeznek a kis- és középvállalati szektorba, de hogy új nagyberuházó érkezik-e, azt nem tudta megítélni. A Dunaferr tervezett, majd lemondott visszavásárlásáról, illetve általában az állami cégvásárlásokról azt mondta, hogy a magyar kormány nem a 47-es kommunista kormány, amelyik ha valamilyen céget, vagy ágazatot államosítani akart, akkor azt minden áron keresztülvitte.
Szóba került a NAV-botrány kirobbantója, Horváth András is, akinek nem kínálna munkát a tárcánál. Mint mondta: „Ha azt a minőséget tudja produkálni, amit a tájékoztatóin előadott, akkor nincs, az NGM-ben jobb képességű kollégák dolgoznak." (Figyelő18 -21. oldal)
Eladó, kiadó most a világ!
ÁTRENDEZŐDŐ MÉDIAPIAC Párhuzamos helyszíneken, Londonban és Budapesten is zajlanak a TV2 és a hozzá tartozó csatornák nagyon rögös, de immár végkifejletébe jutó eladásának tárgyalásai. A finn Sanoma hazai portfóliójára is még az ünnepek előtt várja a Deloitte az első ajánlatokat. A Figyelő alaposan utánajárt a forrongó médiapiac aktuális tranzakcióinak! (Figyelő 62-64. oldal)
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.