brusszel


Amit a Dunaferr visszaállamosításáról tudni érdemes

Figyelő Online - Halaska Gábor
2013.08.30  07:00   
mail
nyomtatás
Rövidesen kezdődhetnek a tárgyalások a kormány és az ISD között a dunai vasmű visszaállamosításáról. Az érdemi megegyezés azonban akár a választásokig is tolódhat - írja a friss Figyelő.
Hosszú nyilatkozati és kiszivárogtatási taktikázás kezdődött el a múlt héten, amikor Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az EchoTv híradójában bejelentette: az állam üzleti alapon vételi ajánlatot kíván tenni a Dunaferr-re. Az ukrajnai köz-pontú ISD-csoport tulajdonában lévő dunaújvárosi vasmű és kapcsolódó cégeinek kazah származású tulajdonosa és a Vnyesekonombank még a múlt hét végén egy előzetes igen választ is küldött a miniszternek, miszerint tárgyalóasztalhoz ülnek. Bár e heti tárgyalásról szólnak a hírek, a Figyelő információi szerint az első fordulóra legkorábban szeptember első vagy második hetében kerülhet sor, azaz túlzottan optimistának tűnik a nemzetgazdasági miniszter azon reménye, mely szerint októberre már megállapodhatnak a lényeges kérdésekben.

Az ügyet közelebbről ismerőket - bár a meglepődést kommunikálták - annyira nem is döbbentette meg a miniszteri vételi ajánlat bejelentése, hiszen az állam valamiféle vásárlási-megoldási szándéka már több mint egy éve felmerült a háttér-tárgyalásokon. Természetesen a lavinát az elbocsátások augusztus 12-én nyilvánosságra került híre indította el: az ISD Dunaferr Zrt. 890 fős csoportos létszámleépítést jelentett be, de a kölcsönzöttekkel együtt 1500 ember elküldése várható. Most persze a szakszervezeti vezetők is úgy tesznek, mintha erről szó sem lett volna eddig, holott egy nyár eleji sajtóbeszélgetésen már elhangzott a bejelentés időzítése is, és legalább fél éve a cégvezetés belső nyilvánosságra is hozta most bejelentett terveit. A kormányzat mindenesetre újra a dolgozók megmentője szerepét próbálja eljátszani.

ÜZENET A VÁLASZTÓKNAK
A kormányzati vételi szándék nyilvánvalóan jól időzített politikai üzenet, még akkor is, ha az elhatározás szilárd. Ráadásul a most bejelentett 890 fős elbocsátás lebonyolítását egyáltalán nem érinti, az nagy valószínűséggel mindenképpen meg-történik, legalábbis lapunk megkeresésére ezt a választ kaptuk a cég vezetésétől.

 

További részletek a Figyelő 2013/35-ik számában vagy az előfizetőknek online elérhető Vasakarat című cikkben.

 

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200