brusszel


Anglia az atomhoz fordul

Figyelő Online - Hagymási Eszter -Sárvári Balázs
2013.10.24  17:59   
mail
nyomtatás
Új atomerőmű felépítéséről állapodott meg az Egyesült Királyság a legnagyobb francia energiaipari vállalattal és kínai társvállalataival. Európa-szerte nem csupán a döntést, hanem annak előzményeit is élesen bírálják - sajtókörkép a Presseuropról.
A Hinkley Pointban létesítendő reaktor kapcsán számos támadás érte a brit kormányt, azonban kevesen tagadják az új energiaforrás bevonásának szükségességét. Az Egyesült Királyság számára irányadó 2008 Climate Change Act oly mértékű csökkentést ír elő az üvegházgáz kibocsátására, hogy gyakorlatilag a nukleáris energián kívül nem hagy alternatívát az ország számára - értékel a Financial Times. A lap szerint Anglia nem engedhet meg magának ekkora erőfeszítést pusztán azért, hogy a környezetvédelmi versenyben élen maradhasson, miközben más országok tétlenül nézik küzdelmét.
Ehhez csatlakozik a Die Welt cikke is, amikor úgy fogalmaz, hogy az új erőmű gyakorlatilag az egyetlen lehetséges választás Anglia számára, hiszen északi-tengeri gázkészletei rohamosan fogynak. Kiemeli továbbá, hogy az új erőmű biztonságosabb és környezetkímélőbb lesz, hiszen kevesebb urániumot használ majd.

A francia La Croix a nemzetközi együttműködés kiváló példájának tartja a szerződéskötést, hiszen - ahogy fogalmaz - a nukleáris projekt tengelyt képez London és Párizs között. Az a tény, hogy a brit döntéshozók teret engedtek a francia nagyvállalatnak, hivatkozási alapul szolgálhat később a kereskedelmi korlátok ledöntéséről szóló párbeszéd során is.
A The Daily Telegraph és a The Times ezzel szemben számos kritikával illeti a megállapodást, elsősorban anyagi vonzatai miatt. Előbbi a zavaros energiapolitika számlájára írja, hogy az energiaversenyben elfoglalt korábbi pozícióját elherdálva Anglia kiszolgáltatottá vált francia és kínai vállalatokkal szemben. Utóbbi szerint a kormány - kellő állhatatossággal - kedvezőbb feltételeket is kiharcolhatott volna, hiszen a pénzügyi gondokkal küzdő cég számára hasonlóan kritikus volt a megbízás. Azonban azt egyik prominens lap sem vitatja, hogy Angliának szüksége van a nukleáris energiára, „hogy égve tarthassa a villanyt".

A német Die Tageszeitung helyezkedett a legkritikusabb álláspontra. A lap szerint a megállapodás ékes bizonyítéka annak, hogy az atomenergia semmivel sem olcsóbb, mint a megújuló energiaforrások, sőt: a brit kormány energiaszolgáltatóknak szabott ára gyakorlatilag magasabb lesz, mint amennyit a német fogyasztók a szél- és napenergiáért fizetnek. A beruházás kapcsán létrejövő 25.000 munkahely sem biztos, hogy elegendő kompenzáció az energiaárak ilyen mértékű megugrásával szemben.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200