brusszel


Anyák a pácban

PÁLYAÚJRAKEZDÉS GYEREKKEL
Figyelő Online - Kovács Ágnes Lilla
2013.06.21  09:02   
mail
nyomtatás
A születésszám növekedésének egyik előfeltétele, hogy a nők zökkenőmentesen térhessenek vissza a munkába. A cégek egy része számos intézkedéssel próbálja meg zavartalanná tenni az átmenetet, ehhez azonban az államtól is segítséget várnának. Elsősorban nem is pénzügyi támogatás formájában.
Kismamaklub, távmunka, vállalati bölcsőde, bababarát iroda az egyik oldalon, parkoló pályára helyezés, juttatások megtagadása, hátrányos megkülönböztetés, leépítés a másik oldalon - a kisgyermekes anyák munkahelyi reintegrációja kapcsán meglehetősen szélsőséges a hazai vállalatok hozzáállása. Jóllehet sok cégnél prioritás a képzett nők megtartása, korántsem könnyű ma a gyerekek mellől visszatérni a klaviatúra vagy a gyártósor mellé. Az angolszász szakirodalom motherhood penalty vagy mommy tax kifejezései azokra a hátrányokra utalnak, amelyek a nőket a szülés miatt érik: kiesnek a munkaerő piacról és sok esetben lényegesen alacsonyabb szintről folytathatják pályájukat. Ezt a szakmai zsákutcát mommy track-nek is nevezik.

EGY IRÁNY

A cégek ugyan értékelik az állam anyagi - elsősorban járulékcsökkentés formájában megvalósuló - segítségét, ám általában úgy vélik: ha egy vállalat számára fontos a női munkaerő megtartása, akkor áldoz majd a szülés utáni visszatérés megkönnyítésére, akár kap hozzá pénzügyi támogatást, akár nem. (Néhány sikeres kezdeményezésről lásd a keretes írást.) A munkakörmegosztás például (job sharing - ennek keretében egy pozíciót ketten töltenek be, fele-fele arányban) a hozzá kapcsolódó, két éve bevezetett járulékkedvezmény ellenére nem tudott igazán elterjedni, csak kevés cég mer belevágni a kapcsolódó munkaszervezési és kommunikációs nehézségek miatt.

Van azonban számos terület, ahol az állam sikerrel könnyíthetné meg az anyák munkába állását. Mindenekelőtt a bölcsődei-óvodai férőhelyek hiánya okoz gondot, elsősorban az agglomerációban élők számára. Nem egyedi annak a családnak a példája, amely azért költözött át Vácról Dunakeszire, mert csak ott volt hely a kicsinek az óvodában. A cégek egy része saját napközi nyitását fontolgatja, mások az önkormányzati intézményekkel együttműködve igyekeznek segíteni a kisgyerekes kollégáknak: Hatvan egyik óvodájában például Bosch-csoport indult ősztől, de a Magyar Telekom is számos intézménnyel kötött szerződést.

Stabilabb gyermekvállalás iránti elkötelezettséget az eredményezne, ha a férfiak és nők munkaerő piaci esélyei kiegyenlítődnének - állítja Keveházi Kata. Az anyák munkába állásának megkönnyítését 2002 óta támogató Jól-Lét Alapítvány vezetője szerint skandináv minta alapján például be lehetne vezetni, hogy a gyermekgondozási szabadság egy részét csak az apa vehesse ki, vagy az első években mindkét szülő otthon lehessen a gyerekkel - például az anya heti három, az apa két napot, esetleg be lehet vonni a nagyszülőt, vagy egy-két napra is közösségbe lehetne vinni a gyereket. A jelenleg hiányzó kiszámítható gazdasági környezet mellett az is lényeges volna, hogy a gyermekvállalási kedv növelése érdekében hozott intézkedések egy irányba mutassanak. Keveházi Kata szerint ez most nincs így: az álláskeresési járadék idejének kilencről három hónapra csökkentése, a gyesről munkahelyükre visszatérő anyukák a kisgyermek 3 éves koráig tartó felmondási védelmének munka törvénykönyvében rögzített feloldása a sikeres visszatérés ellen hatnak. Ráadásul a tapasztalatok szerint lassítják vagy vissza is fogják a korábban már elindult vállalati kezdeményezések, programok egy részét, hiszen immár nincs kényszer a kismamák megtartására, ezért aztán kézenfekvő megoldás a felmondás. Sajnálatos, hogy a gyes mellett már nem lehet teljes állásban dolgozni, hiszen ez az intézkedés, nemcsak egy elvett jog visszavételét jelenti, de önmagában is diszkriminatív. „A védelem megszűntével együtt különösen hátrányossá vált, hiszen a részmunkaidő sikeres megszervezésére a munkáltatók nagy része nincs felkészülve, így az elbocsátás kockázata és az elszenvedhető hátrány hatványozottan jelentkezik" - teszi hozzá az alapítvány vezetője.

További részletek a Figyelő 25-dik számában.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.