brusszel


Az izraeli gazdasági csoda

Figyelő Online - Bucsky Péter
2013.12.14  11:00   
mail
nyomtatás
Együtt él a piaci igényekkel a felsőoktatás és a gazdaságpolitika. A közel-keleti ország jó példa arra, hogy miként lehet jól működő és sikeres vállalkozásfejlesztést működtetni.
Az amerikai Intelről kevesen tudják, hogy a kutatás-fejlesztési központja Izraelben található, és az elmúlt négy évtized szinte minden processzorát a közel-keleti országban fejlesztették. 1968 óta van jelen a helyi piacon az amerikai informatikai óriás, és sikereik hatására szinte minden informatikai multi nyitott már fejlesztési részleget Izraelben. A parányi, 20 ezer négyzetkilométer területű és 8 milliós lakosságú országban dolgozik az Intel alkalmazottainak immár tizede, de a bevételek 40 százalékát az általuk kifejlesztett termékek hozzák. Nem csak az informatikában erős az ország, hanem a legtöbb hihg-tech iparágban, így a gyógyszeriparban és biotechnológiában is. Abban is különlegesek, hogy nincsenek helyi óriásvállalatok, viszont négyezernél is több startup vállalkozás működik országszerte. Az izraeliek nem ragaszkodnak cégeikhez, szívesen értékesítik őket, és vágnak bele újabb és újabb vállalatok alapításába.

OROSZ MATEK
Az ország sikereit az is mutatja, hogy a technológiai cégek papírjainak kereskedésére szolgáló New York-i Nadaqon már 107 izraeli céget jegyeznek, csak kínaiból van több külföldi cég. Például a céges honlapok fejlesztését és üzemeltetését egyszerűen megvalósító wix.com november elején újabb részvényeket tudott kibocsátani 7,7 millió dollár értékben, és az év első kilenc hónapjában 80 százalékos növekedést követően 55 millió dollárra tudta növelni a bevételét. A felvásárlásokat, részvénykibocsátásokat aktívan követik az országban, a hírekben kiemelt szerepet kapnak. Nem csak a világszerte ismert cégek logóiról vehetjük észre, hogy egy high-tech országba csöppentük. Szinte minden nyilvános helyen van vezeték nélküli internet, kezdve a bároktól egészen a buszokig és vonatokig. Sikertörténetből rengeteg van az országban, s ez nem a véletlen műve. A 90-es évek technológiai fellendülését több okkal is magyarázzák. Egyrészt egy millióan települtek be a volt Szovjetunióból, és becslések szerint harmaduk kiemelkedő műszaki és tudományos háttérrel rendelkezett. A közismerten magas színvonalú orosz matematikai képzés is jól jött az informatika területén. Izrael a 80-as években saját vadászrepülő fejlesztésébe is kezdett, ám az amerikaiak jelezték, hogy az igen kiválónak tartott géphez nem fognak hajtóműveket adni, ugyanis féltették saját gépeik piacát. Így 1987-ben leállították a Lavi programot. Ekkor majd 10 ezer mérnök került utcára, és sokuk kezdett saját vállalakozásba.

Részletek a Figyelő 50-dik számában.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: Izrael

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.