brusszel


Az olcsóság nem vonzó

Figyelő Online - Jandó Zoltán
2013.10.20  14:00   
mail
nyomtatás
Részben a bedőlt frankhitelek miatt nemzetközi összevetésben rendkívül alacsonyak a hazai hotelszoba-árak. Az olcsó szállás pedig nem mindig előny: a gazdagabb külföldi turistákat például elriaszthatja.
Komoly árcsökkenést hoztak az elmúlt évek a hazai szállodapiacon, elsősorban a korábbi időszak finanaszírozási gyakorlata miatt. A 2000-es évek elején-közepén gombamód szaporodtak az állami támogatással és devizahitelből épült szállók, a válság kirobbanását követően azonban a tulajdonosok egy része már nem tudta fizetni a megugró törlesztőrészletet.

A tönk szélén álló szállodatulajdonosok az esetek többségében ugyanakkor természetesen a végletekig küzdöttek, és minden megtettek annak érdekében, hogy hotelük ne kerüljön a bank kezére. Ilyen esetekben az utolsó időszakban jellemzően már nem számított a pénzügyi eredmény, a tulajdonosok kizárólag a cash-flow problémát igyekeztek kezelni. Azaz ekkor már senki nem foglalkozott azzal, hogy a bevételek fedezzék a költségeket, csak az volt fontos, hogy az aktuális törlesztőrészletet kitermeljék valahogy, ennek érdekében pedig sok esetben irreálisan olcsón adták ki a szobákat.

A hihetetlen „akciók" ugyanakkor a teljes szektorban komoly versenyt generáltak, és igencsak letörték az amúgy sem különösebben magas árakat. Minden bizonnyal jórészt ennek köszönhető, hogy a válság ellenére egy rövid visszaesési időszakot követően tulajdonképpen 2010 óta folyamatosan emelkedik hazánkban a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma, és ezen mutató alapján a hazai turizmus évről évre döntögeti a rekordokat.

A bővülés ellenére ugyanakkor a szektor szereplői nem elégedettek maradéktalanul, aminek magyarázata, hogy bár a turisták száma valóban nőtt, a vendégkör összetétele azonban már nem alakult ilyen kedvezően. Azzal ugyanis, hogy a hazai árak nemzetközi összevetésben is igen alacsony szintre süllyedtek, Magyarország, és elsősorban Budapest azon kisebb jövedelmű nyugat-európaiak, illetve a régiós turisták számára is elérhetővé vált, akik korábban nem engedhettek meg maguknak egy ilyen kiruccanást. Az eltolódásnak ráadásul tavaly újabb hatalmas lökést adott, a Malév csődje.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.