A felnőtt lakosság körében minden tizedik embernek van valamilyen vesebetegsége, és világszerte évente milliók halnak meg a krónikus vesebetegséghez társuló szív- és érrendszeri szövődményekben. Magyarországon legalább 600 ezer honfitársunk veszélyeztetett.
|
Világszerte rendszeres dialízisre szoruló betegek száma az előrejelzések szerint a 2011-ben rögzített több mint 2 milliós számról 2020-ra mintegy 3 800 000-re emelkedik. |
Hazánkban 2,5–3,5 millió közé teszik a hipertóniások (magas vérnyomásban szenvedők) számát, a cukorbetegeké pedig meghaladja az 1,1 milliót. Számítások szerint a hipertóniások 10, a cukorbetegek 5 százaléka tekinthető krónikus vesebetegnek, s a számuk növekszik. Közülük kerülnek ki a végállapotú veseelégtelenségben szenvedő,
dialízisre szoruló páciensek. A krónikus vesebetegek többségét a kór szövődményei, így a szív- és érrendszeri bajok, az infarktus, a stroke miatt veszítjük el.
A veseelégtelenség oka 55 százalékban a magas vérnyomás és a cukorbetegség. A jelenlegi hazai dializáló rendszer magas színvonalú, és ma még elegendő a kezelőhely is, de hamarosan kevés lesz a betegek számának növekedése miatt. Ezért kell időben megelőzni a betegséget, vagy felkészülni a kezelésére. A művesekezelés valamelyik fajtájával (hemo- vagy peritonealis dialízis = vér-, hasi dialízis) 6000 beteget látnak el.
A Nemzeti Vese Program célul tűzte ki, hogy ismeretterjesztéssel és felvilágosító munkával csökkentse a vesebetegségek, valamint a társuló szövődmények gyakoriságát, súlyosságát, napirenden tartsa az egészségtudatos életvitel fontosságát. A program szakértői az indulás óta számos rendezvénnyel hívták fel a figyelmet a megelőzés és a korai felismerés fontosságára. Kiemelt feladatnak tekintjük a veszélyeztetett célcsoportok tájékoztatását.
A program égisze alatt szakemberek, sikeres transzplantáción átesettek látogatnak el a dialízisközpontokba, hogy növeljék azoknak a szervátültetési programokba bevonható betegeknek az arányát, akik alkalmasak lennének ugyan transzplantációra, de pszichés vagy lelki okokból elutasítják azt.
|
A vesebetegségek megelőzéséről szóló ismertetőket tanulmányoznak középiskolások |
Pár nap múlva csatlakozunk
Július 1-jétől hazánk is teljes jogú tagja lesz az Eurotransplant nemzetközi szervcsereszervezetnek. Az Eurotransplant évente 7000 donorszerv elosztását szervezi meg. Ahhoz, hogy hazánk a sikeres nemzetközi együttműködés feltételeit megteremtse, szükség volt a hazai várólisták feltöltésére. A vesékre várók listáján lévők száma az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest közel 30 százalékkal nőtt.
Az élő donoros szervátültetés népszerűsítése céljából, a Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért közhasznú szervezet közreműködésével transzplantációs fórumsorozatot szervezünk a betegek és hozzátartozóik számára az ország több városában (Pécs, Győr, Vecsés, Szeged, Debrecen, Miskolc), melynek mottója: Csak nő szülhet gyermeket, de bárki ajándékozhat életet! Az idelátogatók az előadások után a transzplantá-
cióban jártas szakorvosoktól és az új szervvel élőktől kapnak választ a kérdésekre. A fórumok sikere, eredménye a visszacsatolások által és az élő donoros transzplantációk számának növekedésében követhető.
A Nemzeti Vese Program kiemelten foglalkozik a háziorvosok képzésével is, hiszen először ők találkoznak a beteggel. Ezért 2012. februártól a Magyar Nephrologiai Társaság a Magyar Általános Orvosok Tudományos Egyesületével, a Semmelweis Egyetem közreműködésével továbbképző tanfolyamsorozatot indított. A vesebetegseg.hun elindítottuk a mindenkinek szóló weboldalt. A nyomtatott formában megjelentetett betegtájékoztatónkban részletesebb információt, hasznos anyagokat találnak az érdeklődők. A figyelem felkeltésében és a tájékoztatásban aktív szerepet vállalnak a vesebetegséggel élők is, köztük a program nagykövetei: Börcsök Enikő színésznő és Both András színművész, az RTL Klub hangja. Mindketten vesetranszplantáción estek át.
Az idei, március 14-i vesevilágnap központi programja az akut vesekárosodás megelőzésére koncentrált, de nem feledkezhettünk meg arról, hogy az idült vesebetegség legalább 600 ezer embert veszélyeztet. Igyekszünk a klinikai evidenciákat eddig szokatlan formában és módokon bemutatni. Nem kis meglepetést okozott az egyik legnagyobb budai bevásárlóközpontban a Madách Színház társulata, amikor hirtelen önfeledt táncba és éneklésbe kezdett a legnagyobb délutáni forgalom kellős közepén.
Nemzeti Vese Program
2011 tavaszán, a privát szolgáltatókat tömörítő Nefrológiai Szolgáltatók Egyesületének kezdeményezésére, annak anyagi, valamint a szakminisztérium erkölcsi támogatásával, a Magyar Nephrologiai Társaság, a Magyar Transzplantációs Társaság és a civilszervezetek együttműködésével hívtuk életre. Célunk, hogy a szakmai és a betegszervezetek munkáját segítve iránymutatást, keretet adjon minden vesével kapcsolatos aktivitásnak, a prevenciótól kezdve a szűrésen és a vesepótló kezeléseken át a transzplantációig. A program célja az edukáció, a lakosság és a betegek tájékoztatása, valamint a szakmai párbeszéd, amelynek eredménye a döntéshozók számára is iránymutatást, megoldást jelentő cselekvési terv elkészítése és végrehajtása.A színészek a világnap alkalmából a népszerű flashmobot választották arra, hogy pár percre megállítsák az embereket és közvetítsék az idei üzenetet: Előzd meg a vesekárosodást! Védd a vesédet, tudd meg, hogyan! A Madách Színházzal aláírt hosszú távú együttműködés keretében térítésmentes szűrővizsgálatot szerveztünk a társulat dolgozói részére.
Ez év februárjában plakátpályázatot hirdettünk a Magyar Képzőművészeti Egyetem Grafika Tanszékének hallgatói számára. Olyan alkotások születtek, amelyek felhívják a figyelmet a vese védelmére, e szervünk összetett és létfontosságú szerepére, a betegségek megelőzésének fontosságára. A pályázat jelmondata „Az elhízás, a cukorbetegség és a magas vérnyomás a krónikus veseelégtelenség előszobája” volt. A pályamunkákból készült kiállítás egy hétig volt látható az egyik budai bevásárlóközpontban, az év további időszakában pedig a szakmai események programját gazdagítja.
A budapesti rendezvények mellett a szervezők országszerte színes programokkal – sajtótájékoztatókkal, szűrővizsgálatokkal, nyílt napokkal, lakossági fórumokkal – hívták fel a figyelmet a vesék szerepére, a vesebetegség megelőzésének fontosságára.
|
Prof. Reusz György |
|
Zoltán György |
A szerzők: a Nemzeti Vese Program szakmai igazgatója, a Magyar Nephrologiai Társaság elnöke; illetve a Nemzeti Vese Program operatív igazgatója