brusszel


Kritikus helyzet Kínában

Figyelő Online
2013.06.21  17:31   
mail
nyomtatás
A 2008-as amerikai Lehmann-csődöt követően az amerikai bankközi kereskedelemben kialakult helyzethez hasonló jelenetek játszódtak le csütörtökön és pénteken Kínában: a bankközi pénzforgalom gyakorlatilag befagyott, a piaci szereplők kölcsönösen tartózkodtak attól, hogy pénzt hitelezzenek egymásnak.
Az egynapos kamatlábak bő egy hónapja tartó növekedése már jelezte a veszélyt. A héten a folyamat felgyorsult, és a hitelszűke odáig vezetett, hogy csütörtökön az overnight kamat 13,4 százalékra szökött fel a bankközi piacon. Péntekre valamelyest mérséklődött a helyzet, a kamat 8,5 százalékra csökkent. Közgazdászok a hat százalék feletti overnight kamatot praktikusan már a hitelezés befagyásának tekintik. A Bank of China pénteken közleményben cáfolta, hogy fizetésképtelenné vált volna. Mindössze annyi történt, hogy egy fél órára felfüggesztette a hitelezést - közölte.

A kínai gazdaság növekedése az elmúlt öt évben hatalmas összegű hitelfelvételekkel finanszírozott beruházásokra támaszkodott. Mivel azonban a tőkebefektetések nem minden esetben bizonyultak a várt mértékben jövedelmezőnek, megnőtt az igény felvett hitelek refinanszírozása iránt. Következésképpen a manapság nyújtott hitelek már kisebb mértékben járulnak hozzá a gazdasági növekedéshez, mint évekkel ezelőtt. A bankközi kamatok növekedéséhez a refinanszírozási hitelek utáni növekvő igény vezetett.

"A jegybank már az elmúlt tíz napban világossá tette, hogy nem áll szándékában a likviditást gyors ütemben növelni, hogy a bankoknak vissza kell fogni várakozásaikat, és nagyobb gonddal kell eljárniuk saját likviditásuk tekintetében" - mondta Wang Tao, a svájci UBS bank vezető közgazdásza a kínai Hszinhua (Xinhua) hírügynökségnek.

A pénzcsap megnyitása csak az inflációt fűtené fel ismét, és tovább növelné az ingatlanpiaci buborékot - mutatott rá.

"A jegybanknak nem áll szándékában még több pénzt pumpálni a rendszerbe" - mondta Huang Weiping, a pekingi egyetem professzora a német dpa hírügynökségnek. "Abból indul ki, hogy az csak ingatlanbefektetésekbe áramlana. Az is nagy kérdés, hogy a több pénz felpörgeti-e egyáltalán a gazdasági teljesítményt" - emelte ki. "A héten történtek világosan megmutatták, hogy a jegybanki hitelezésnek már egy csekély mértékű visszafogása is nagy nehézségeket tud okozni a bankoknak" - mutatott rá Patrick Chovanec, a Tsinghua egyetem egykori professzora, a Silvercrest Asset Management vezető közgazdásza a német dpa hírügynökségnek.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Trump harca

Egyelőre nem sok sikert könyvelt el a tabudöntögető új amerikai elnök, ami a gazdaságélénkítési tervére is árnyékot vet.

Mankó a hitelzűrzavarban

Fogyasztóbarát bankkölcsön

Bankból a katedrára

Rekordszámú gyereket sikerült elérni az idén a pénzügyi tudatosságra nevelő programmal.

A nagy meglepetés

Lakossági állampapír-vásárlás

top200